Antarktisz kiállítás nyílt a Természettudományi Múzeumban
A "Magyar Antarktisz Program 2003" kutató és filmes expedíció fotóiból, filmjeiből és személyes tárgyaiból nyílt kiállítás a Természettudományi Múzeumban.
A kiállítás valósággal a jégkorszakba repíti vissza a látogatót. Az antarktiszi King George-szigeten töltött 3 hónap során az expedíció apró sátortáborából végezte úttörő jellegű kutatásait és készítette el négyrészes ismeretterjesztő természetfilmjét, amelyet egy nagyszabású kiállítás keretében fotókkal, felszerelésekkel, egyedülálló gyűjtésekkel, ismeretterjesztő poszterekkel, diaporáma-, film- és diavetítésekkel egybekötött élménybeszámolókkal első ízben mutat be a hazai nagyközönségnek.
Első kézből nyert információk, igazi helyzetkép az Antarktiszról, az utolsóként felfedezett másfél Európányi kontinensről, amely a Föld leghidegebb, legszárazabb, legszelesebb földrésze. Napjaink turistái csak néhány órát, de a kutatók is mindössze pár hónapot tölthetnek ilyen szélsőséges körülmények között, azonban mint minden látszólag élettelen sivatagnak, a fagysivatagoknak is vannak kies oázisai. A sziklatalapzaton nyugvó kontinensnyi jégkupola fehér egyhangúságát a tengerpartok közelében élettel teli, jégmentes foltok szakítják meg. Ezek a jégsivatagok ölelésében megbúvó oázisok, az antarktiszi élet legfőbb színterei.
A filmes forgatócsoporttal társult kutatóexpedíció gyalogosan húzott szánokkal kelt át a Kelet-antarktiszi King George-sziget jégsapkáján. A kiállítás bemutatja az otthonul szolgáló sátortábort, a túléléshez szükséges ruhákat, felszereléseket. A fotók, és a filmrészletek megdöbbentő erővel tárják fel a jég birodalmának törvényeit, embert próbáló, szélsőséges természeti viszonyait. Az expedíció gyűjteményét, személyes tárgyait pedig vitrinekben tekintheti meg a közönség.
A 2003-as expedíció tagjai voltak:
Dr. Nagy Balázs (33)
Kutató, geográfus, 1997/98-ban 7 hónapos antarktiszi expedíción vett részt. Magashegységi és sarkvidéki kutatóútjain a szélsőséges klímájú területek éghajlatváltozások okozta felszínfejlődését tanulmányozza. Az ELTE Természetföldrajzi Tanszékének oktatója.
Bugya Éva (25)
Kutató, geográfus, kutatási tapasztalatait és terepi jártasságát a Kárpátok, az Alpok, a Pireneusok, Kisázsia és Irán magashegységeiben szerezte.
Dr. Illyés Péter (27)
Kutató, hegymászó, sajtófotós-tudósító. Számos téli és nyári mászást hajtott végre az Alpokban, a Kárpátokban, Skóciában és a Pireneusokban.
Fiar Sándor (36)
Természetfilmes, geográfus, újságíró, a Magyar Televízió tudományos-ismeretterjesztő magazinjának, a Deltának a műsorvezetője, a Natura Szerkesztőség tagja. Sarkvidéki körülmények között készített filmjeivel már számos elismerést szerzett.
Tóth Zsolt Marcell (28)
Természetfilmes, rendező-operatőr, 1996 óta a Magyar Televízió Natura Szerkesztőségének munkatársa. Tucatnyi filmet készített, többek között az Andok, Grönland, Ausztrália, Tazmánia, Mauritius, Skandinávia és a Himalája vidékein.
Nemes Veronika (30)
Természetfilmes, a Melbourne-i Egyetem kutatója. A globális klímaváltozás elkerülése érdekében hozott gazdaságpolitikai korlátozásokat vizsgálja. Filmes és expedíciós tapasztalatait Grönlandon, Ausztráliában, a Himalájában, a Kilimandzsárón, az Andokban, a Sziklás-hegységben és az Alpokban szerezte.
Molnár Attila Dávid (26)
Tengerbiológus, búvároperatőr. Technikai búvárként számos filmet készített szélsőséges körülmények között (jég alatt, barlangban, hajóroncsokban) a Földközi-, és a Vörös-tengeren.
A kiállítás 2005. február 28-ig tekinthető meg a Magyar Természettudományi Múzeum Kiállítási Csarnokában.
Cím: Budapest, VIII. ker. Ludovika tér 2-6.
Nyitva tartás: 10-től 18 óráig (Szünnap: kedd)