Cigányság: egy viruló kisebbség az öregedő Európában
A kelet-közép európai térség romapolitikájának radikális fordulatát ígéri a Roma Évtized 2005-2015 című program, amelyet szerdán indít el ünnepélyes keretek között Szófiában a leginkább érintett nyolc európai kormány vezetője, köztük Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.
A Roma Évtized programja az első közös nemzetközi erőfeszítés arra, hogy változást idézzen elő a romák életében, akik közül sokan kirívó szegénységben tengődnek Európa szívében – hangoztatja a szerdai szófiai találkozó alkalmából kiadott nyilatkozatában a Világbank, amely a Soros György-féle Nyílt Társadalom Intézettel együtt a kezdeményezés fő pénzügyi támogatója.
A Világbank közleménye szerint a Bulgáriában, Romániában, Magyarországon és Szerbiában élő romák életszínvonala negyede-tizede a többségi lakosságénak, a bolgár és a román cigányok közel 40 százaléka napi 2, 15 dollárnál kevesebb jövedelemből kényszerül megélni.
„Hét-kilenc milliós lélekszámával a cigányság a legnagyobb kisebbség Európában, ám egyúttal a legszegényebb és a leggyorsabban növekvő is. A fiatal romák 70-80 százaléka még az általános iskolát sem fejezi be, 50-80 százalékuk a mentálisan vagy testileg fogyatékos gyermekek számára létesített iskolákba jár, ami csökkenti munkaerőpiaci esélyeiket” – mutat rá a Világbank.
A Roma Évtized esélyt kínál a történelem menetének megfordítására és erősítheti a politikai akaratot a romák teljes jogú állampolgárként való beillesztésére az európai társadalmakba – hangsúlyozta James Wolfenson, a Világbank elnöke.
Gyorsan növekvő, fiatal kisebbség
A cigányság gyorsan növekvő kisebbséget alkot Kelet-Közép-Európában a nagyon dinamikus születési arányszámnak köszönhetően, míg az általuk lakott országok népessége ezzel ellentétben gyorsan öregszik.
Szlovákiában például a romák száma a 15 évvel ezelőtti mintegy 250 ezerről 400 ezerre emelkedett, azaz az összlakosság 4 százalékáról 7 százalékára a szlovák népesedéskutató központ adatai szerint. A cigány kisebbség már csak azért is fiatalabb, mert alacsonyabb a várható élettartama: Szlovákiában 3, Romániában 7 évvel rövidebb a lakosság többi részéhez képest.
Egy 2004 novemberi tanulmány szerint Bulgáriában a romáknak csak 10, 6 százaléka volt 60 évesnél idősebb, míg a nem cigányok körében 35, 1 százalék volt ez az arány. – Más etnikai csoportokhoz képest a romák vannak a legkedvezőbb demográfiai helyzetben, mert nincsenek kitéve a szláv bolgárokra jellemző tömeges elöregedésnek – kommentálta az adatokat a szófiai tanulmány.
Magyarországon a 2001-es népszámlálás adatai szerint a cigányok 36 százaléka volt 14 évesnél fiatalabb, míg a többségi lakosságnak csak 16 százaléka tartozott ehhez a korosztályhoz, és a magyar romáknak csak 4 százaléka volt 60 évesnél idősebb, szemben a nem romák 21, 1 százalékával.
A térség országaiban a romák 40-50 százaléka 20 évesnél fiatalabb.
Boris Vano szlovák demográfus szerint a magas születési arányszám a cigány lakosság legszegényebb rétegeire jellemző. – A falvakban nagyon alacsony színvonalon élő népesség tipikusan úgy viselkedik, mint a fejlődő országok lakossága: magas a születési arányszám, magas a halandóság is, és alacsony életkorban hozzák világra az első gyermeket. Ezzel szemben nincs különbség a társadalomba beilleszkedett romák és a többségi lakosság között – mondta a szlovák szakértő.
Az iskolarendszer peremén
A nagy népszaporulat fokozza a szegénység és a diszkrimináció problémáját. Beiskolázáskor a roma gyermekek gyakran az iskolarendszer peremére szorulnak. Így például Csehországban a cigánygyerekek 75 százalékát az eredetileg fogyatékosok számára létesített kisegítő iskolába iratják be.
Kelet-Közép-Európában mindenütt nehéz pontosan megállapítani a cigány kisebbség lélekszámát. Népszámláláskor a romák a legszívesebben elhallgatják etnikai hovatartozásukat, Szlovákiában például a 2001-es összeíráskor a lakosságnak mindössze 1, 7 százaléka vallotta magát romának. A Romániában élő cigányok számát a hivatalos statisztika 535 ezerre teszi, de különféle szervezetek szerint valószínűleg legalább 1, 5 millióan vannak, de lehet, hogy kétmillióan. Bulgáriában a legutóbbi népszámláláskor 370 ezren vallották magukat romának, de valódi számuk 700 ezerre becsülhető.
Az Európai Unió egy 2004-ben közzétett jelentése 10, esetleg 12 millióra becsüli az Európában élő cigányok számát, akik így a kibővült unió összlakosságának mintegy 2 százalékát alkotják. – A számadatok bizonytalansága ellenére nem kétséges, hogy az Európában élő cigányság összlétszáma jócskán meghaladja számos uniós tagállam teljes lélekszámát – kommentálta az adatokat az uniós jelentés.
Kapcsolódó cikkeink: