A Kárpát-medence legnagyobb avar kori temetőjének bemutatását tervezi Zamárdi
A Kárpát-medence legnagyobb avar kori temetőjének méltó bemutatására pályázik Zamárdi önkormányzata; mintegy 800 millió forint értékű beruházással létrehoznák a Dél-balatoni Történelmi és Ökoturisztikai Parkot - jelentették be az önkormányzat vezetői csütörtökön, Kaposváron tartott sajtótájékoztatón.
Egy történelmi emlékhelyet és látogató parkot szeretnék kialakítani a szomszédos, mintegy 5 kilométerre lévő Törekivel közös programban – mondta Kiss Jenőné polgármester.
A Zamárdiban eddig feltárt és még feltárásra váró sírok párját ritkító kultúrtörténeti különlegességnek számítanak, amihez Töreki a természeti értékek bemutatásával társulna, s ezzel egy komplex programot tudnák kínálni a történelem és a természet iránt érdeklődő turistáknak.
A Siófok-Töreki természetvédelmi terület és Közép-Európa leggazdagabb avar kori leletanyagát rejtő temetőjének bemutatására alapozott elképzelésről tavaly nyáron adtak be pályázatot – közölte Kiss Jenőné, aki hozzátette, hogy azóta nem kaptak választ: „nem utasították el, de nem is küldtek kedvező értesítést a befogadásról”.
Csákovics Gyula alpolgármester azt mondta: személyes kötődés is fűzi az avar kori temető feltárásához, illetve az értékének megfelelő, méltó bemutatásához, ugyanis dédapja az 1960-as években elsőként jelezte a múzeumnak a lelőhelyet. Mint mondta, bár a sírokat az idők folyamán kirabolták, még ma is jelentős értékek tárhatók fel, amelyeket külföldön már igen, Magyarországon azonban még nem mutattak be a nagyközönségnek.
Gyenesei István, a megyei közgyűlés elnöke a tájékoztatón rámutatott: pártolják és támogatják Zamárdi pályázatát, hiszen „a földben lévő kincsek az örökségünk, amelyek feltárása és bemutatás közös érdekünk”. Nem véletlenül kapta meg ez év januárjában az Örökségünk – Somogyország kincse címet a nagyközség területén lévő avar kori temető – jegyezte meg a közgyűlés elnöke. Elmondta: a zamárdiak pályázata jelenleg a Regionális Operatív Program (ROP) irányító hatóság előtt, a Nemzeti Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatalnál van, s elbírálásra vár. Tudomása szerint a pályázat az eddigi fórumokon támogatást kapott, döntés a közeljövőben várható.
A megvalósíthatósági tanulmány már elkészült, sikeres pályázat esetén a tervek szerint még ebben az évben elkezdődne a beruházás, s várhatóan 2007-ben már látogatható lenne az emlékhely és turisztikai park.