Gensfleisch-Gutenberg János halála
Mainzban, 1468. február 3-án halt meg Gutenberg János, az európai könyvnyomtatás feltalálója. 1455 körül mintegy 180 példányban nyomtatta ki Bibliája 42 sorát. Ezekből a példányokból ma a világon összesen csak 49 darab található.
Valamikor 1394 és 1404 között született Mainzban egy kereskedő gyermekeként Gensfleisch János, avagy közismertebb nevén Gutenberg János. Mivel a pontos születési dátuma nem volt dokumentált, ezért a Gutenberg Társaság a 19. század végén a születés időpontját 1400-ra tette.
A Gutenberg nevet csak később vette fel, mely a szülőházára utal vissza. Tudjuk, hogy ifjú korában megfordult Erfurtban, Strassbourgban, összességében azonban igen kevés részletet ismerünk Gutenberg életéből. Életrajzi fordulópontjainak felvázolásában viszont útmutatást adhatnak a levéltárakban őrzött bírósági feljegyzések. Ezek alapján tudjuk, hogy igen gyakran, hol vádlottként, hol pedig vádlóként szerepelt a különböző üzleti illetve magánperekben.
Azt is biztosan tudjuk róla, hogy ő találta fel az európai könyvnyomtatást. Legfőbb célja volt a „művészi írás” kifejlesztése, tehát maga a könyvnyomtatás, melyet Bibliájának sokszorosításával kívánt demonstrálni. 1455 körül 180 példányt nyomtatott ki papírra illetve pergamenre Bibliájából.
A Göttingeni Állami és Egyetemi Könyvtár Kézirattárának vezetője, Helmut Rohlfing a következőképpen beszélt a nyomtatványokról: „Ma összesen a világon 49 példány létezik, melyből 12 pergamenre, 37 pedig papírra lett nyomtatva. Göttingen is rendelkezik egy eredeti darabbal.”
A Gutenberg-féle könyvnyomtatás gyorsan elterjedt Európában, hiszen 1500 körül 260 városban már mintegy 1120 „nyomda” működött.