Az angol királynő nyitotta meg az első Churchill-múzeumot
Megnyílt az első múzeum, amely Sir Winston Churchillnek állít emléket. A Churchill múzeum az egyik legismertebb brit miniszterelnök életét és korát mutatja be. Az intézményt - amelynek létrehozása hatmillió fontba került - II. Erzsébet nyitotta meg. Az angol királynő uralkodik, de nem kormányoz, és hosszú uralkodása alatt egy ideig Churchill is betöltötte a miniszterelnöki posztot.
A múzeum a föld alatt lévő Cabinet War Rooms-ban jött létre. Ezekben a „háborús kabinetszobákban” irányította Churchill a második világháború idején az egész szigetországot, illetve annak hadseregét, hadiflottáját. A királynő méltatta a csütörtöki megnyitón Churchillt, s úgy fogalmazott: a néhai miniszterelnök „reményt, bátorságot és önbizalmat” adott az országnak ahhoz, hogy átvészelje a háborút.
A múzeum pénteken nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt, és a BBC szerint nagyon népszerű lehet a közeljövőben. A hírcsatorna emlékeztet arra, hogy Churchillt nemrégiben éppen a BBC szavazásán választották a nézők minden idők legnagyobb brit személyiségévé.
A múzeumban történelmi tárgyak, képek ezrei, sőt, modern technológia is helyet kapott. Churchill unokája, aki részt vett a megnyitón, úgy fogalmazott, hogy nagyapja örült volna az intézmény felállításának, amely Sir Winston halálának negyvenedik és a második világháború befejeződésének hatvanadik évében nyílik meg.
Winston Churchill volt a jelenlegi királynő első miniszterelnöke, hiszen 1951-ben visszatért a hatalomba. (Emlékezetes: a britek a második világháború befejeződése után nem voltak hálásak annak a politikusnak, aki helytállt a küzdelemben, és megbuktatták az 1945-ös választásokon. II. Erzsébet egyébként Churchill hatalomba való visszatérése után, 1952-ben lépett a trónra.)
A mostani megnyitón részt vett Churchill lánya, Lady Soames, és az a titkánő, Elizabeth Nel is, aki személyes asszisztense volt a néhai miniszterelnöknek a második világháború idején.