Egy francia halálos sebet ejtett Puskinon
Egy párbajt követően 1837. február 10-én eltemették Alexander Szergejevics Puskint. A halálos ütközetet megelőzően többször is előfordult már, hogy párbajra adta a fejét – általában triviális okokból kifolyólag.
A Moszkvában született Puskin gyermekkorát nagyanyjánál, egy Moszkva közeli faluban töltötte. Hat évet járt egy elit tanintézetbe, ahol már élénken érdeklődött az irodalom iránt. Elsősorban hazafias verseket költött. Még intézeti diák volt, amikor a Pétervári Irodalmi Társaság felvette tagjai közé.
Miután befejezte a líceumot, Pétervárott kollégiumi titkárként helyezkedett el. 1820-ban azonban komoly bajba keveredett a különböző minisztereket kigúnyoló versei miatt. Csak egy befolyásos barátjának köszönhetően úszta meg a szibériai száműzetést. Pétervárról azonban távoznia kellett: a Krím-félszigetre utazott. Dél-oroszországi tartózkodása alatt több helyütt is megfordult, és ekkor kezdett bele az Anyeginbe, ami a világirodalom egyik leghíresebb művévé vált.
1826-ban I. Miklós cárnál audiencián vett részt, aki engedélyezte Puskin számára a Moszkvában és a Pétervárott való tartózkodást. Az orosz uralkodó azonban személyesen cenzúrázta Puskin műveit és a költő szigorú ellenőrzés alatt állt.
Miután megismerte Natalja Goncsarovát, jelentős fordulatot vett Puskin élete. 1831-ben összeházasodtak, és Pétervárra költöztek, ahol az igen vagyonos Goncsarov rokonság támogatását élvezték.
Az örök nyughatatlan Puskin, azonban hamar elégedetlenné vált, mind munkájával, mind pedig magánéletével. Gyakran párbajozott – legtöbbször triviális okokból kifolyólag. Pont egy ilyen párbaj okozta vesztét is. Egy George d’Anthés nevezetű francia gárdatiszttel vitába keveredett, melyet párbajjal kívántak rendezni. A francia gyomortájékon súlyosan megsebesítette Puskint, melybe két nap múlva belehalt az orosz költő. Temetésére február 10-én került sor.