107 éve született Szilárd Leó
1898. február 11-én született Szilárd Leó, az atombomba „atyja”, aki nemcsak fizikusként, hanem biológusként is letette névjegyét az asztalra. Élete végefelé, miután rákos lett, saját magán próbálta ki a gyógyításhoz szükséges sugárdózis mértékét.
1898. február 11-én Budapesten született Szilárd Leó, akit az atombomba „atyja”-ként is emlegetünk. A jó családból származó, kiemelkedően tehetséges Szilárd az érettségi után beiratkozott a Műegyetemre, ahol az első világháború kitörése miatt tanulmányait kénytelen volt megszakítani. A világháború alatt katonai szolgálatát hivatalnokként teljesítette, így sikeresen megmenekült a fronton történő bevetéstől.
A háborút követő időszakban emigrálni kényszerült Magyarországról, így egyetemi tanulmányait Berlinben folytatta tovább. Ott olyan nemzetközileg elismert mesterek mellett tanulhatott, mint Einstein, Planck vagy Laue. 1933-ban viszont innen is tovább kellett állnia Hitler illetve a nemzetiszocializmus térhódítása miatt. Angliába utazott, ahol csak az atommag kérdésével foglalkozott. 1934-ben Londonban szabadalmaztatta is azt a tudományos elméletét, melyben a nukleáris láncreakciót fejtegette.
A kutatások, kísérletek pedig dinamikusan haladtak előre, hogy az 1930-as évek végére már elképzelhetővé vált egy pusztító erejű fegyver megszületése. Szilárd Leó és Einstein együtt írtak levelet Roosevelt amerikai elnöknek, melyben az atomkísérletek megkezdéséhez szükséges lépéseket sürgették. Az Egyesült Államok hozzálátott az atombomba kísérletekhez, melynek sikertörténetéhez több magyar is hozzájárult.
Miután megszületett az atombomba, Szilárdék rájöttek, hogy félelmetes fegyvert gyártottak. Szilárd Leó kezdeményezésére hiába tiltakozott igen sok elismert tudós az atombomba bevetése ellen, az amerikaiak ledobták az atombombát a két japán városra.
A második világháború után Szilárd Leó tudományos tevékenysége inkább a biológia és a biofizika tárgykörében mozgott. E körben folytatott munkássága azért is érdekes, mert saját magán is végzett kísérleteket. Amikor megbetegedett rákban, akkor magán számította ki a szükséges sugárdózis mértékét.
A világszerte ismertté vált tudós 1964. május 30-án szívroham következtében hunyt el 66 éves korában a kalifroniai La Jollaban.