Igazolták a rejtélyes gyémánt legendát
A 45, 52 karátos Hope-gyémánt nem mérete, hanem ritka mélykék színe miatt a világ egyik leghíresebb gyémántja. A drágakő eredetével kapcsolatban számos legenda terjengett.
A legenda szerint a Hope-gyémántot 300 évvel ezelőtt egy indiai bányából lopták el. Ezt követően egyesek szerint XIV. Lajos koronaékszereként tündökölt, és később ebből a metszették ki azt a 45, 52 karátos (1 karát = 0, 2 gramm) drágakövet, amely ma az amerikai Smithsonian Természettudományi Múzeumban látható. A legenda szerint a gyémánt minden tulajdonosára szerencsétlenséget hozott. Ez alól kivételt a múzeum képez, amely a drágakővel évről-évre látogatók millióit vonzza.
A Hope-gyémánt francia kapcsolatát tehát gyanították korábban is, azonban csak egy közelmúltban végzett vizsgálat mutatta ki, hogy valóban a francia koronaékszer része lehetett, illetve hogy hogyan helyezkedhetett el benne. Ebben segítségükre volt, hogy XIV. Lajos 69 karátos gyémántjáról, a Francia Kékről (French Blue) rendkívül precíz rajzok maradtak fenn. 1700-ban ugyanis az udvari tudósok több koronaékszert is vizsgáltak, és e mérések eredményei, valamint a részletgazdag rajzok máig fennmaradtak.
A levéltári anyagok alapján az amerikai múzeum munkatársai a közelmúltban számítógépes modelleket készítettek a Francia Kékről, és gyémántcsiszolók segítségével virtuálisan elhelyezték benne a Hope-gyémántot. A szimuláció segítségével egyértelműen kiderült, hogy a múzeumban kiállított Hope-gyémánt hogyan illeszkedett az egykori koronaékszerbe.
A vizsgálat szerint XIV. Lajos koronaékszerének csupán a sarkait vágták le, és enyhén módosították az alsó rész fazettáinak szögét. Érdekesség, hogy a jelenlegi gyémánt fazettáinak egy része még a francia ékszerből származik.
A kutatás azt is megerősítette, hogy a Hope-gyémánt egy 1668-ban Indiában talált, 115 karátos kőből származhat. A XIV. Lajosnak eladott, majd koronaékszerként használt drágakő a francia forradalom idején, 1792 körül eltűnt. Az 1830-as évek elejétől Lord Henry Philip Hope bankár tulajdona. A Hope család után a gyémánt többször gazdát cserélt: volt többek között az utolsó török szultáné is. Végül 1958-ban a New Yorki gyémántkirály Harry Winston vette meg, ő adta kölcsön a Smithsonian Természettudományi Múzeumnak. Több mint 200 millió dollárra értékelik.