Sárospatak hazavárja a II. világháborúban elrabolt műkincseket
Visszafogott lelkesedéssel várják a sárospatakiak a könyvtárból a II. világháború idején elrabolt műkincseket, a 134 értékes kötet hazaszállítása ugyanis már többször szóba került – nyilatkozta Dienes Dénes professzor, a Sárospataki Református Kollégium Nagykönyvtárának vezetője.
Mint mondta, már régóta „hazavárják” a könyveket és természetesen örülnek is a hírnek, de ezzel kapcsolatban fenntartásaik vannak, ugyanis sokszor csalódtak az elmúlt évek alatt.
Batiz András a múlt heti kormányszóvivői tájékoztatón jelentette be, várhatóan a második világháború befejezésének 60. évfordulójára már ismét Magyarországon lesznek a sárospataki könyvtár értékes könyvei, miután a miniszterelnök Moszkvában megállapodott Vlagyimir Putyin elnökkel arról, hogy Oroszország visszaadja ezeket Magyarországnak.
Mint hozzátette, az elvi megállapodást követően mindkét ország parlamentjében elkezdődik az erről szóló jogi nyilatkozat előkészítése.
„Körülbelül tíz éve kaptuk az első ígéretet, hogy a műkincsek visszakerülnek eredeti helyükre, azóta ez nem történt meg, ezért szkeptikusan fogadtuk a bejelentést” – jegyezte meg Dienes Dénes. Mint elmondta, a sárospataki református kollégiumból 173 dokumentum veszett el, ebből 134 kötet szerepel a nyizsynij novgorodi könyvtár nyilvántartásában.
A kötetek szinte véletlenül kerültek 1945-ben a műkincseket gyűjtő szovjet egységek kezébe. A legértékesebb tárgyakat 1938-ban, budapesti bankok trezorjaiban helyezték biztonságba, azonban pontosan ezeket a páratlan kéziratokat és korai nyomtatványokat vitték el, „(…) ezen kötetek kivételével minden sértetlenül megmaradt Sárospatakon” – jegyezte meg a professzor.
A nyizsnyij novgorodi könyvtárban őrzött könyvritkaságok visszaszolgáltatása évtizedek óta napirenden van, szakértők szerint a kötetek olyan állapotban vannak, mint amikor a katonák elvitték azokat – tette hozzá.
Az orosz könyvtárosok 1997-ben tudományosan feldolgozták és katalogizálták az anyagot, 2001-ben Moszkvában, egy nemzetközi kiállításon be is mutatták a műkincseket a nagyközönségnek – mondta Dienes Dénes, a sárospataki tudományos gyűjtemények igazgatója.