A Föld legmélyebb pontjának elérése

1875. február 23-án a Mariana-árok szigetcsoportjainál 8164 méteres tengermélységet mértek kutatók – ezzel azt gondolták a kutatók, hogy elérték a Föld legmélyebb pontját. Azóta kiderült, hogy a Mariana-árok még mélyebb, 11034 méteres tengerszint alatti mélységével.
Mindig is foglalkoztatta az embereket, hogy hol található a Föld legmélyebb pontja és hogyan juthatnak le a mélybe. Már a 16. században Angliában és Franciaországban egy bőrből készült speciális „búvárruha” segítségével 18 méter mélyre merültek, ami a kor viszonyainak megfelelően jelentős eseménynek számított. Innentől kezdve elsődleges cél volt, hogy minél kevesebb kockázattal, minél mélyebbre juthassanak.
A 19. században a tudomány és a technika fejlődésének köszönhetően a tengeri kutatás erősen felgyorsult. A kutatás jegyében indult el egy hajó a mikronéziai Guam szigetéről. 1875. február 23-án a Mariana-árok szigetcsoportjainál 8164 méteres tengermélységet mértek, ezzel azt gondolták, hogy elérték a Föld legmélyebb pontját.
Mérésük azonban megdőlt, mert néhány évtized múlva, 1960. február 23-án Jacquard Picard és Don Walsh elérte a 11034 méteres rekordmélységet. A merülés mintegy 1100 bar nyomás és 3 fokos vízhőmérséklet mellett történt. A vízfelszínt 08.22-kor hagyták el, 13.10 körül érték el a maximális mélységet és alig több mint három óra elteltével újra a vízfelszínen voltak.
A 20. században az alámerülések olyan divatossá váltak, hogy a tengeri balesetek, tragédiák száma is jelentősen megugrott. Ennek kiküszöbölésére az 1960-as években búvárképző, vizsgáztató központokat hoztak létre.