A bioterrorizmus ma a világ legnagyobb veszélyforrása

Az Interpol főnöke szerint a bioterrorizmus ma a legnagyobb veszélyforrás, és mégis erre van a legkevésbé felkészülve a világ.
Ronald K. Noble, a nemzetközi rendőri együttműködési szervezet főtitkára kedden Lyonban kijelentette: “nincs még egy olyan bűncselekmény, amely ekkora potenciális veszélyforrás lenne az összes országra, térségre, népre nézve az egész világon, mint a bioterrorizmus. Nincs a bűnüldözésnek olyan területe, amelyre a rendőrségek ilyen kevéssé lennének felkészítve, akár az elhárításban, akár a válaszadásban”. A főtitkár emlékeztetett arra, hogy az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet nem is titkolja: biológiai fegyvert akar bevetni, sőt az ilyen fegyverek elkészítéséhez szükséges tudnivalókat fel is tette az internetre.
A fenyegetés megéri a felkészülést – mondta Noble egy nemzetközi értekezletet megnyitva a francia városban, ahol két napon át tanácskozik 155 ország ötszáz, a terrorizmus elhárításával foglalkozó szakértő a bioterrorizmusról és a vegyi fegyverekkel elkövetett bűncselekményekről. Az Interpol idén január elsején 8127 nemzetközi terroristáról rendelkezett adatokkal, s már a világ 117 országa csatlakozott a szervezet globális antiterrorista információs rendszeréhez.
Jackie Selebi, az Interpol elnöke, dél-afrikai rendőrtanácsos egy eddig kevéssé emlegetett támadási pontra hívta fel a figyelmet: a nemzetközi élelmiszerláncokra és a háziállatokra. Egy bioterrorista támadás a mezőgazdaság állatállománya ellen lényeges következményekkel járna – mondta.
A házigazda, Dominique de Villepin francia belügyminiszter a közös erőfeszítések megkettőzését, az együttműködés javítását, a nagyon veszélyes biológiai hatóanyagokkal foglalkozó laboratóriumok fokozott őrzését kérte, és javasolta egy nemzetközi “figyelő és összehangoló” központ létrehozását. Villepin megemlítette, hogy az al-Kaida afganisztáni struktúrájának felszámolása után a terroristák a Csecsenföld határán lévő Pankiszi-szorosba helyezték át biológiai fegyverekkel foglalkozó munkálataik egy részét.
A konferencia egy kétéves program nyitánya, amelynek során regionális kiképző tanfolyamokat tartanak majd Európán kívül Ázsiában, Afrikában, Észak- és Dél-Amerikában is.