Budapest kiemelt pihenőközpontja lesz a ráckevei-soroksári Duna-ág?
A ráckevei-soroksári Duna-ág és környéke Budapest kiemelt pihenőközpontjává válhat, ennek koncepcióját a témát felkaroló ráckevei kistérségi társaság beépíteni javasolja a Nemzeti Fejlesztési Tervbe.
A 20 települést magába foglaló társaság lehetőséget lát az 57 kilométer hosszú Kis-Duna-ág mentén az idegenforgalom fellendítésére, a gazdaság vérkeringésének felgyorsítására – nyilatkozta Varjú László, a társaság bizottsági elnöke, Taksony polgármestere.
Ehhez, a 2007 és 2013 közötti időszakban, főleg EU-s forrásokból az ország fejlesztésére felhasználható 1200 milliárd forintból, 100 milliárd forintot kíván a térség elnyerni. Ebből az összegből összességében egymillió itt és a környéken lakó ember számára lehet az életfeltételeket javítani, jobb egzisztenciális helyzetet teremteni – tette hozzá.
A koncepció szerint mindenekelőtt a ráckevei Duna-ág vízminőségének javulását kell elérni. Előreláthatóan 2008-ig megépül a csepeli szennyvíztisztító, s ezután innen kisebb megterhelés éri majd a Dunát, ami eleve jobb feltételeket teremt. Így a tisztává váló Duna-vizet nemcsak az idegenforgalom hasznosíthatja, hanem elvezethetik az aszállyal küszködő Duna-Tisza közötti homokhátság termőföldjeire, fellendítve az öntözéses gazdálkodást. Ehhez azonban rendbe kell tenni, fel kell újítani a ma használaton kívül lévő, korábban megépült csatornarendszert, amely Ráckeve környékén indul az Alföld felé – mutatott rá a bizottsági elnök.
Kifejtette: a feljavult vízminőség a pihenőközpont kialakításának is fontos feltétele. A természeti adottságok igen kedvezőek, hiszen Ráckevén olyan gyógyvízkincs kínálja magát hasznosításra, amelyre a terv szerint egy gyógycentrum épülhet. Ráckeve városközpontját is meg kívánják újítani. A vízi turizmus jegyében a Duna-ág mentén csónakkikötők, panziók épülhetnek, s kerékpárút alakítható ki a túrázók számára.
A közlekedés feltételei is javulhatnak a jövőben a ráckevei térségben – hangoztatta Varjú László. Megjegyezte, a leendő 5-ös metróvonal a szentendrei és a csepeli HÉV-vonal között teremtene összeköttetést, vonzóbbá téve a ráckevei Duna-ág környékét, mivel gyorsabban juthatnának majd ide a fővárosiak és a külföldi vendégek.