Náci szimpatizánsok, kettősügynökök lepleződtek le
A két világháború közti magyar történelemből is ismert Rothermere vikomt 1939-ben levélben gratulált Adolf Hitlernek Csehszlovákia náci annektálásáért és Románia elleni hasonló lépésre biztatta a német diktátort – derül ki kedden Londonban nyilvánosságra hozott titkos dokumentumokból.
Lord Rothermere kora egyik sajtócézára volt, az ő tulajdonában állt (és mai napig a családé) többek között a Daily Mail című napilap. Náci szimpátiája ismert volt már a II. világháború előtt is: a vikomt támogatta Neville Chamberlain brit miniszterelnöknek a Hitler megbékéltetésére irányuló politikáját.
A sajtómágnás a Führerrel és más náci vezetőkkel, így például Göringgel, Goebbelsszel és Ribbentroppal való kapcsolatfelvételre még egy elbűvölő német kémet is fogadott, akinek szolgálataiért évi 5000 fontot fizetett. Az ausztriai születésű Stephanie Hohenlohe-Waldenburg-Schillingfürst hercegnő a húszas években érkezett Nagy Britanniába, ahol hamar beépült a legfelső társadalmi körökbe. A titkosítás határidejének elévülése miatt most nyilvánosságra hozott dokumentumok a hercegnőt cselszövőnek nevezik, akit a náci vezetőkkel való közeli kapcsolata miatt „különösen veszélyes személyként” kell figyelni.
1933-ban, Hitler hatalomra jutásának évében az MI6, azaz a brit hírszerzés szerint francia kollégáik dokumentumokat fedeztek fel a hercegnő párizsi lakásában, amelyek arra utaltak, hogy Stephanie egyben a nácik fizetett ügynöke is. A dokumentumok szerint az volt a feladata, hogy vegye rá Rothermere-t a Lengyelországgal szemben az I. világháború után elvesztett területek visszaszerzését célzó német kampány támogatására.
Ahogy a Németországgal való háború elkerülhetetlennek tűnt, Lord Rothermere 1938-ban szakított a hercegnővel. A brit vikomt többé nem volt hajlandó fizetni, a hercegnő pedig szerződésszegésért beperelte. Egy évvel később brit elhárítók elkobozták azokat a perhez szánt dokumentumokat, amelyeket Stephanie ügyvédjénél találtak. Ezek között bukkantak rá például Rothermere Hitlernek szóló gratuláló levelére.
Lord Rothermere „zsarolásnak” minősítette a hercegnő követeléseit, és elutasította, hogy bármit is fizessen. Stephanie hercegnő elvesztette a pert, és elhagyta Nagy Britanniát. Amerikába utazott, ahol viszont „ellenséges idegenként ” őrizetbe vették.
Igazságot Magyarországnak!
Rothermere vikomt, eredeti nevén Harold Sidney Harmsworth (1868-1940) még a XIX. század végén hozta létre sajtóbirodalmát. Az I. világháború idején Lloyd George kormányában légügyi miniszter volt. 1927 júniusában a Daily Mailben Magyarország helye a nap alatt című egész oldalas cikkben bírálta a trianoni békeszerződést, majd propaganda-kampányba kezdett Igazságot Magyarországnak (Justice for Hungary) jelszóval.
Azt javasolta, hogy a döntően magyarlakta határ menti zónákat csatolják vissza Magyarországhoz, hogy elkerüljék az utódállamok közötti háborút. Fellépésével nagy népszerűségre tett szert Magyarországon, de a figyelemfelkeltésen kívül többet nem tudott elérni.
Kettősügynök volt a gyerekkönyvíró
A brit belső elhárítás (MI5) most nyilvánosságra hozott dokumentumai szerint „veszélyes ügynök” volt Arthur Ransome gyerekkönyv író is, igaz ő nem a náciknak, hanem a szovjeteknek dolgozott. Ransome ifjúsági regényei (Fecske-völgy, Fecskék és fruskák, Galambposta, Nem akarunk tengerre szállni, Peter Duck, Téli szünidő) itthon is jól ismertek.
A titkos akták szerint az orosz forradalom idején Moszkvában tudósítóként dolgozó Ransome és Lenin kölcsönösen nagy tisztelettel voltak egymás irányába, Lenin az egyik legfontosabb kémjeként tartotta számon. A dolog érdekessége, hogy a brit hírszerzés (MI6) dokumentumji szerint Ransome nekik is dolgozott, azaz az ifjúsági szerző a húszas-harmincas évek Európájában kettősügynökként ténykedett.