A tőzsdék megadóztatásával a szegénység ellen?

A szegénység hetente 300 ezer halálos áldozatot követel a világban, azaz a helyzet olyan, mintha minden héten lenne egy újabb indiai-óceáni szökőár - szögezte le egy hétfői brüsszeli konferencián a belgiumi flamand szocialisták parlamenti frakcióvezetője, Dirk Van der Maelen.
A tanácskozást azért hívták össze, hogy megvitassák: mit lehetne tenni az ENSZ úgynevezett millenniumi célkitűzéseinek megvalósítására. A 2000-ben elfogadott programban a világ országai célul tűzték ki, hogy 2015-ig a felére csökkentik a szegénységet a Földön, s emellett hatékonyabbá teszik a harcot a különböző betegségek (malária, AIDS, tbc) ellen, illetve javítják az egészségügyi ellátórendszert, valamint a beiskolázottság szintjét a fejlődő országokban.
A fejlett államok pedig (ideértve az EU tagjait) kötelezettséget vállaltak, hogy fejlesztési célú állami segélyeik szintje 2015-re eléri a bruttó nemzeti jövedelmük 0, 7 százalékát. Jelenleg ezt a szintet mindössze 4 EU-állam (Hollandia, Dánia, Luxemburg és Svédország) teljesíti, s az Európai Unió csak reméli, hogy a közösségi átlag 2006-ra eljut a 0, 42 százalékig…
A belga kormány azt szeretné, ha az ország hozzájárulása már 2010-re elérné a 0, 7 százalékos arányt: ehhez azonban a fejlesztési célokra fordított költségvetést addigra meg kellene duplázni, évi 800 millió euróról 1, 5 milliárd euróra növelve. A tanácskozás résztvevői, politikusok, gazdasági szakemberek elismerték, hogy ez nem lesz könnyű feladat. Még ha sikerülne is, a legtöbb fejlett államtól nem várhatóak hasonló eredmények, hiszen például Olaszország még mindig csak 0, 17 százaléknál tart, az Egyesült Államok pedig még ott sem. Ezért a résztvevők nemzetközi szintű akciókat szorgalmaztak.
Fölvetették például a tőzsdei jövedelmek világméretű megadóztatását (az egyik felszólaló szerint minden részvény után 0, 05 százalékos adót kellene leróni), vagy az úgynevezett kerozinadót. Utóbbit a világ legiparosodottabb országait tömörítő “Hetek” február eleji londoni pénzügyminiszteri tanácskozásán hozták szóba a franciák és a németek, éppen a legkevésbé fejlett országok megsegítésének szándékával. A javaslatot az EU-tagállamok pénzügyminiszterei február közepén tartott brüsszeli tanácskozásukon az Európai Bizottsághoz küldtek további tanulmányozásra.