Mióta ünnepeljük meg a nőnapot?
1921. március 8-a óta minden évben ugyanazon a napon ünneplik sok országban a nemzetközi nőnapot. Ennek a napnak az eredeti célkitűzése volt a nők választójogának, a nyolcórás munkaidőnek, a munka területén illetve a családi szférában történő megbecsülésnek kivívása.
A nemzetközi nőnap gondolata a német származású baloldali politikus, Clara Zetkin fejéből pattant ki az 1910. augusztus 27-én Koppenhágában megtartott Nemzetközi Szocialista Nőkonferencián. A következő évi nőnapot március 19-ére tűzték ki. Ezzel az ünneppel kívánták a nők és az asszonyok felhívni magukra a világ figyelmét. Harcoltak a női választójogért, a férfiak fizetésével azonos bérezésért, a nyolcórás munkaidőért és a munkavédelmi törvények nőkre való kiterjesztéséért. 1911. március 19-én Németországban, Dániában, Ausztriában, Svédországban, Svájcban és az Egyesült Államokban demonstrációk zajlottak a női egyenjogúság elérése érdekében.
A nőnapot azonban csak 1921. március 8-a óta ünneplik minden évben ugyanazon a napon. Sokakban felmerül a kérdés, hogy miért pont március 8-án van nőnap. Erre különböző elméletek léteznek. Egyesek szerint a dátum az 1917. március 8-i pétervári női munkástüntetéssel, vagy az 1857-es new york-i textíliparban dolgozó asszonyok demonstrációjának brutális leverésével áll összefüggésben.
Ahogyan múltak az évtizedek, úgy a nők helyzete is változott, azonban a nők egyenjogúságáért és a megfelelő életkörülményeikért folytatott harc több országban mégis fontos és aktuális kérdés maradt. Az UNICEF vezetése a 2003. március 8-i nőnapon a következőképpen fogalmazott: „Napjaink legfontosabb célja a lányok képzése, hiszen több országban is rosszabb körülmények között élnek, mint a fiúk. Rosszabb az élelmiszer és az orvosi ellátásuk és nem járhatnak iskolába. Ezeknek pedig egyértelmű következménye a magas halálozási arány, az alultápláltság és az analfabétizmus ”