Az első elektronmikroszkóp

1931. március 9-én a német fizikus, Ernst Ruska sikerrel tesztelte az általa megalkotott elektronmikroszkópot, melyet a második világháború után tömegesen alkalmaztak a különböző kutatóintézetekben. Ruska 80 éves korában vehette át a Nobel-dijat alkotásáért.
Már az ókorban is megállapitották, hogy ha egy tárgyat üvegen keresztül szemlélnek, akkor az nagyobbnak látszik. A 11. században a kinaiak is használtak üveglencséket, azért hogy a kisebb tárgyakat felnagyitsák, 1590-ben pedig egy holland szemüvegkészitő megalkotta az első mikroszkópot.
A nagy áttörés a 20. században történt meg, amikor 1931. március 9-én a német származású Ernst Ruska először tesztelte sikerrel az általa kifejlesztett elektronmikroszkópot. Feltalálásáért 1986-ban fizikai Nobel-dijat kapott.
Ernst Ruska 1906-ban Heidelbergben született értelmiségi családban. Az elektrotechnika iránt mutatott élénk érdeklődést, gyakorlatát pedig a Siemensnél végezte. A nagy sikert az elektromikroszkóp kifejlesztése hozta meg számára, melyet 1937-től kezdve két éven át egy berlini üzemben sorozatban gyártottak. A második világháború után ők látták el Siemens-eszközökkel a kutatóintézeteket, melyeket nagy sikerrel alkalmaztak az orvosudomány és a biológia területén.
Több évtizedes kutatói és oktatói pályáját megszakitva, 1974-ben nyugalomba vonult. Elismerésének és sikereinek sorozata azonban nem ért véget, hiszen 80 éves korában átvehette a Svéd Királyi Akadémia által odaítélt fizikai Nobel-díjat.