Már nem életveszélyes a Mátyás-templom
Lebontották az állványzatot a felújítás előtt álló budavári Mátyás-templom tornyáról kedden; a szakemberek erről az úgynevezett kutatóállványról végezték a restaurátori és az életveszély-elhárítási munkálatokat.
Az életveszély-elhárítás során kiemelték az ablakok középosztó oszlopait, sok kőoszlopot fagerendákkal helyettesítettek – nyilatkozta a templom kulturális központjának igazgatóhelyettese.
Mátéffy Balázs hozzátette: a bontás volt a feltétele annak, hogy elvégezzék a torony rezgésvizsgálatait. Erre azért van szükség, mert a plébánia a hat harang közül újraönteti azt a hármat, amelyet a háború idején vittek el a templomból, és meg kell győződni arról: az időközben leromlott állapotú építmény elbírja-e majd a harangokat.
Az igazgatóhelyettes ugyanakkor elmondta, hogy a kivitelezési munkák kezdetén ismét felállványozzák majd a tornyot. Elindult a tervezés második szakasza, a közbeszerzési eljárások előkészítése és a kiviteli tervek elkészítése – közölte.
A kormány döntése értelmében 3, 7 milliárd forint áll rendelkezésre a budavári Mátyás-templom rekonstrukciójára 2005 és 2007 között – jelentette be László Boglár kormányszóvivő tavaly október 27-én Budapesten. Mint mondta, a felújítást kizárólag állami forrásokból finanszírozzák.
Hiller István akkori kulturális miniszter október 1-jén tájékoztatta a sajtó képviselőit arról, hogy kezdetét vette a világörökség részét képező templom teljes körû felújítása. A munkálatok a Budai Vár rekonstrukciós programjának részét képezik.
A Mátyás-templom tetejéről lezuhanó kődarabok és a Zsolnay-kerámiák miatt elsőként a nyugati és az északi homlokzat előtti területet kellett 2001-ben ráccsal elkeríteni, majd életvédelmi tetők felszerelése is szükségessé vált, mivel a kőfaragványok állapota hatványozott ütemben romlott.
A plébánia 2001 áprilisában kényszerült belépti díjas rendszert bevezetni, ez tette lehetővé, hogy bizonyos problémákat egy ideig külön állami segítség nélkül is kezelni tudjanak.