Csatajeleneteket ábrázoló freskókat találtak a vakolat alatt
Csatajeleneteket és tájakat ábrázoló XVIII. századi freskókat találtak a muzeológusok a Mátra Múzeumnak otthont adó gyöngyösi Orczy-kastély rekonstrukciója során.
A falfestmények egyedülállóak abból a szempontból, hogy perspektivikusan ábrázolják a témát, márpedig ebben az időszakban, ilyen módon csak vászonra dolgoztak a mesterek – nyilatkozta Nagy Éva restaurátor.
Ismertetése szerint az épület felújításakor, a vakolat eltávolítása után hét, szokatlanul jó állapotban megmaradt falfestményt találtak.
A freskók alkotója egyelőre nem ismert, ám az bizonyos, hogy a festmények egyidősek az épülettel, vagyis a XVIII. század második felében készültek. Az a szándékunk, hogy a rekonstrukció során restauráljuk a freskókat, visszaadva a szobák eredeti karakterét – mondta Nagy Éva.
Az épület az Európai Unió 800 millió forintos támogatása nyomán újul meg. A beruházás keretében felújítják a kétezer négyzetméter hasznos alapterületű kastélyépületet; a belső udvar befedésével új látogatóteret alakítanak ki, felépítik a park kerítését és megkezdik az egykori mesterséges tó rehabilitációját.
Mindez szükségessé teszi a múzeumi tárgyak ideiglenes kiköltöztetését is, így a felújítás ideje alatt a tárlat szünetel, csupán tudományos kutatómunka folyik az intézményben. Az eredetileg barokk-kastély építését 1708-ban kezdte meg az Orczy-család; az épületet 1826-ban klasszicista stílusban alakították át.