Hat egyház liturgikus eszközeiből nyílt kiállítás Keszthelyen
Ezer évünk történelmi egyházai címmel a római katolikus, a református, az evangélikus, a zsidó, a görög katolikus és a szerb-ortodox egyház mintegy 170 liturgikus eszközét bemutató kiállítás nyílt szerdán Keszthelyen, a Helikon Kastélymúzeumban.
„Az egyházi művészet egyetemes, mindenkihez szól és sokféleképpen, ezért tartom fontos célnak (…) a liturgikus eszközök bemutatását, azon eszközökét, amelyek segítségével az egyházak kapcsolatot létesítenek a hívők és az Isten között” – hangsúlyozta Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke a tárlat megnyitásakor.
Az egyházak első ilyen jellegű hazai közös tárlatán az MTA elnöke méltatta az egyházaknak a kultúra, az írásbeliség, az oktatás, a tudomány és a gazdaság fejlődésében betöltött szerepét. Vizi E. Szilveszter elismeréssel szólt a tárlatot életre hívó H. Kolba Judit nyugdíjas főmuzeológus és Czoma László kastélymúzeum-igazgató munkájáról.
Mint mondta, „a szakrális művészeti gyűjtemények megismerése, az alkotások üzenetének újra és újra tanítása” minden generáció számára rendkívül fontos.
A XIV. században Velencében kézzel írt soproni bibliától a református kenyérosztó tányérig, az evangélikus Luther-kabáttól a zsidó menóráig, a görög katolikus áldozópapi Phelontól a szerb-ortodox püspöki pásztorbotig összesen 167 liturgikus remekművet mutat be az október 31-ig megtekinthető kiállítás.