Felújították az Andrássyak tőketerebesi mauzóleumát

Felújították és ünnepélyesen felszentelték csütörtökön az Andrássy család tőketerebesi mauzóleumát.
Az egykori Zemplén vármegye területén fekvő Tőketerebes (Trebisov) egyedülállóan szép – Meining Arthúr tervezte – neogótikus műemlékét a Trianon utáni időkben senki sem kímélte.
Később, a szocializmus évtizedeiben ismeretlen vandálok csaknem teljesen lepusztították: a belső tér műremekeit, az egykori miniszterelnök koporsóját, a fölé boruló nőalak – Batthyányi Lajos feleségét, Andrássy Gyula leányát, Ilonkát ábrázoló – bronzszobrát szétzúzták, a pompás műtárgyakat tönkretették.
Szlovákia és Magyarország csak évekkel a rendszerváltás után, a műemlékek kölcsönös helyreállításáról is rendelkező kétoldalú kulturális egyezményt előkészítő nyilatkozat keretében rögzítette az Andrássy család mauzóleumának helyreállítását célzó szándékát, mely szerint a szlovák kormány 4, 5 millió koronával, a magyar pedig 19 millió forinttal járul hozzá a műemlék helyreállításához.
Azóta sikerült odáig eljutni, hogy a csütörtöki ünnepségig teljes pompájában visszaállítsák a műemlék belső terét. A kődíszeket Lőcsén faragták újra, a bronzszobrokat restaurálták, újraöntötték. Az épület beomlás előtt álló boltozatát rendbe hozták, a külső felújításra azonban csak ezt követően kerülhet sor. A mauzóleum külső elemeit, gazdag kődíszeit csaknem teljesen újra kell faragni, tetőszerkezetét újra kell építeni. A lőcsei műtermekben már faragják az épület új külső elemeit.
A szentmisével kezdődött csütörtöki avatóünnepen Tőketerebes polgármestere és a magyarországi Andrássy Gyula Társaság elnöke beszélt. A helybelieken kívül Magyarországról is számos vendég érkezett. Ott volt Tiszadob polgármestere, aki a helyi önkormányzattal megállapodott a két város állandó kapcsolattartásában, lévén hogy Magyarországon egyedül Tiszadobon, míg a Felvidéken Tőketerebesen és Betléren áll Andrássy-kastély, de Rozsnyó közelében ott magaslik az Andrássyak egyik ősi fészke, a krasznahorkai vár is. A ünnepségen a kassai magyar főkonzulátus, a Magyar Nemzeti Múzeum, az Egri Dobó István Múzeum és a Miskolci Gróf Andrássy Gyula középiskola is képviseltette magát.