Mit tud Ön Szurgut népművészetéről?

A finnugor nyelvcsaládhoz tartozó szibériai hanti-manysik székvárosa, Szurgut és környéke népművészetéről ad képet a zalaegerszegi hangverseny- és kiállítóteremben csütörtökön megnyílt kamarakiállítás.
Oroszország olajban egyik leggazdagabb területén élő nyelvrokonaink máig őrzött ősi hagyományait, életmódját mintegy ötven alkotás idézi fel.
A gyűjtemény középpontjában két, különlegesen finom kidolgozású munka áll: egy mammutcsontból faragott, rénszarvasok vontatta szán és egy rénszarvascsontokból-agancsból kialakított halász-életkép. Legértékesebb éke a kiállításnak az a két kisméretű, festményhatást keltő kép, amelyeket apróra zúzott ritka ásvány- és drágakőszemcsékből alkottak meg.
Régen kultikus szerepet betöltő, védelmet hozó amulettek, gyöngy-, bőr- és szőrme díszítésű függők, valamint nyírfaháncsból és halcsontból készült fűszertartók, használati eszközök teszik teljesebbé az április 27-ig látható szurguti népművészeti anyagot.
Tavaly nyáron a zalaiakkal immár tíz éve partnerkapcsolatot ápoló hanti-manysi terület kézművesei tartottak bemutatót a gébárti kézművesházban.