Nem Monokon született Kossuth Lajos?
Kossuth-emlékházat és galériát avattak március 15-e alkalmából kedden a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Olaszliszkán, ahol a helybéliek úgy tartják, valójában nem Monokon, hanem "Liszkán" született az államférfi. A szaktudomány álláspontja azonban egyértelmű: Monokon született a politikus, viszont bizonytalan, hogy 1802 melyik hónapjában jött a világra.
Fekete Gyula, Olaszliszka polgármestere az épület átadása előtt elmondta: Kossuth Lajos nagyapjának, Wéber András postamesternek 1756-ban épült házában nyitották meg a településhez is kötődő államférfi kultuszát őrző emlékkiállítást.
„A helybeliek úgy tartják, valójában nem Monokon, hanem Liszkán született meg Kossuth Lajos, arra pedig bizonyíték is van, hogy az 1848-49-es forradalom és szabadságharc későbbi vezéralakja sokat gyerekeskedett a hegyaljai településen” – mondta.
Hozzátette: régóta tervezték az épület felújítását és a „Kossuth-ereklyék” kiállítását, ehhez azonban csak az idén gyűlt össze a pénz az önkormányzat, az Olaszliszkáért Alapítvány, valamint a Művészeti Műhely Alapítvány összefogásával.
A Kossuth-házban az államférfi életének állomásait felelevenítő dokumentumokat, helytörténeti emlékeket láthatnak az érdeklődők, emellett a tervek szerint egy kortárs kiállítást is berendeznek majd. A polgármester szerint a használati tárgyak gyűjteménye még korántsem teljes, mint mondta, a lakosság összefogásával rövidesen sokkal több látnivaló lesz az emlékházban.
Az épületet Reznák Erzsébet, a ceglédi Kossuth Múzeum történésze avatta fel, aki kiemelte: Kossuth Lajos több alkalommal is elmondta, nem érdekli miként értékeli őt majd az utókor. „Ilyet pedig csak olyan ember mondhat, aki mindent megtett, amit megtehetett” – fűzte hozzá a történész.
Kossuth születése – a szaktudósok szerint
Kossuth születéséről a szaktudományban is folyt vita, de nem a szülőhely, hanem a születési időpont vitatott. Kosáry Domokos, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke például leírja, hogy Kossuth Monokon született 1802-ben, de a tállyai anyakönyv, amely ezt az eseményt rögzítette, 1810-ben elégett. Egyes feltételezések szerint akár októberen is világra jöhetett a későbbi nagy államférfi, a legvalószínűbb azonban a szeptember 16-19. közötti időszak. Kossuth is szeptemberre tette születését, bár ő maga sem volt bizonyos ebben, néha az októbert is emlegette. Viszont utóbb Kossuth cáfolta azt az 1867 után elterjedt verziót, miszerint áprilisban jött volna világra.