Miért emelkedik a császármetszések száma?
Tisztázni kell, hogy miért emelkedett a császármetszések száma ott, ahol ez "nem indokolt" – nyilatkozta Szabó István professzor, a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium elnöke egy napilap cikkére reagálva szombaton.
A szakmai kollégium elnöke hangsúlyozta, hogy a grémium nem a műtétek ellen emeli fel szavát. Ha az anya vagy a születendő gyermek egészsége veszélybe kerül a szülés során, abban az esetben természetesen elvégzik, el kell végezni a császármetszést – közölte.
„Lelkiismeretlenség, a szakma megcsúfolása” az orvos részéről, amikor az anya kérését teljesítve császármetszéssel segíti világra a gyermeket – mondta a professzor. Hozzátette: „ezt ki kell vizsgálni és meg kell nézni, hogy valóban így van-e”. Tudomásul kell venni, hogy a császármetszés egy komoly, nagy műtét és sokkal több a szövődménye, mint a hüvelyi szülésnek. A halálozás is sokkal gyakoribb a császármetszéseknél, és az újszülöttnek sem jó.
Ha orvosilag nem indokolható a műtét, az anya nem dönthet arról, hogy hogyan szeretne szülni – emelte ki a professzor. Ezzel kapcsolatban feltette a kérdést: ha úgy alakul, hogy az anya döntése a császármetszés és azt az orvos elvégzi, akkor egy esetleges szövődmény kialakulásánál ki a felelős? A kollégiumi elnök a problémát abban látja, hogy a nők a szülési fájdalomtól félnek inkább, és az orvos felelőssége lenne, hogy még a szülés előtt elbeszélgessen az édesanyával a fájdalomcsillapítás lehetőségeiről.
A vizsgálatról a professzor annyit mondott, hogy ezek inkább tisztázó beszélgetések lesznek, és amennyiben egy kollégáról kiderül, hogy indokolatlanul végzett császármetszést, jelzik ezt felettesének. Hangsúlyozta: a kollégium azzal az orvossal szemben, akiről kiderül, hogy „vétkes”, szankciókat nem tud alkalmazni.