Munkácsy kiállítás a Nemzeti Galériában
Munkácsy a nagyvilágban címmel kiállítás nyílik csütörtökön Budapesten, a Magyar Nemzeti Galériában; a festményeket, grafikai műveket, írásos dokumentumokat is bemutató tárlaton sok olyan mű szerepel, amelyet a magyar közönség eddig csak "hírből" ismert, illetve soha, vagy évtizedek óta nem láthatott.
A július végéig megtekinthető időszaki kiállítás a világban „szétszóródott” Munkácsy-képekből ad válogatást. A tárlaton 115 festmény és 29 grafika szerepel, láthatók továbbá más művészek által készített portrék és eredeti fotók a festőről, valamint személyéhez kötődő relikviák is.
Budapesten most először lesz megtekinthető például a Két család (A szalonban) című alkotás, amely több mint két évtizedig a New York-i Metropolitan Museum of Art állandó kiállítási darabja volt.
A kiállítás egy új Munkácsy-kép kialakítására tesz kísérletet: a szegény asztalosinasból nemzeti hőssé növő Munkácsy Mihály mellett megmutatja a művészet Mekkájaként emlegetett francia fővárosban élő nagyvilági művészt is – írta összegzésében az intézmény.
A galéria laza kronológiai sorrendben tárja a látogató elé Munkácsy életművét. Külön csoportot képeznek a monumentális vallási kompozíciók: a Krisztus-trilógia Debrecenben marad, de láthatók lesznek az úgynevezett „redukciók”, a Krisztus Pilátus előtt és a Golgota feles méretű változatai, illetve szerepel a tárlaton számos, korábban ki nem állított előkép és vázlat.