Brúnó, Renáta, Renátó2024. október 06., vasárnap
Kultúra

Ki követte el a pápa elleni merényletet?

2005.03.31.Admin
National Geographic Magyarország

Szófiába és Moszkvába vezetnek a szálak a pápa elleni 1981-es merénylet és elkövetője, Ali Agca ügyében. A Stasi-akták alapján a bolgárok voltak a végrehajtók, a KGB pedig a parancskiadó.

A keletnémet titkosszolgálat volt vezetőjének levelei szerint, és a Stasi-akták alapján a bolgárok voltak a végrehajtók, a KGB pedig a parancskiadó – írta szerdai számában a Corriere della Sera című olasz napilap az 1981-es pápa elleni merényletről.

A milánói lap azt állítja a csak közvetve, bolgár sajtónyilatkozatok alapján idézett Stasi-aktákra hivatkozva, hogy a KGB, az egykori szovjet állambiztonsági szolgálat adott parancsot a pápa elleni merényletre, s bolgár ügynökök voltak a végrehajtók. A Corriere della Sera szerint e dokumentumok tucatnyi lapon keresztül bizonyítják azt a forgatókönyvet, hogy a bolgár végrehajtók Agcát és más török terroristákat bérgyilkosokként használták fel. Az egykori NDK titkos ügynökeinek jutott feladatul az egész akció irányítása, illetve a nyomok eltüntetése és a nyomozás tévútra terelése az 1981-es merénylet után.

Bolgár-keletnémet együttműködés, háttérben a KGB

E leveleket az olasz lap állítása szerint a német kormány ásta elő a Stasi-archívumokban, s adta át Bulgáriának. Szófia ugyanakkor – mint a bolgár kormányszóvivő a napokban ígéretet tett erre – e dossziét átadja az olasz parlament úgynevezett Mitrohin-bizottságának, amely az egykori kelet-európai szocialista országok titkosszolgálatainak olaszországi tevékenységét vizsgálja. A dokumentumok az olasz lap szerint bizonyítják a KGB, a Stasi és a bolgár titkosszolgálat érintettségét és egyben – igaz, eltérő mértékű – felelősségét is.

A Corriere della Sera állításait bolgár sajtónyilatkozatokra alapozza, amelyek szerint a német fél által átadott „ezer dokumentum közül 10, esetleg 60 oldal – főként levelezések – foglalkozik a pápa elleni merénylettel, s amelyekben az NDK titkosszolgálatának ügynökei segítséget és együttműködést kérnek bolgár kollégáiktól, hogy ki lehessen védeni a balkáni köztársaságnak a pápa elleni merényletben való érintettségére vonatkozó verziókat”.

Az olasz lap szerint ezzel egybehangzóan nyilatkozott a merénylet ügyét vizsgáló Ferdinando Imposimato olasz bíró is az Oggi című olasz hetilapnak is, aki Markus Wolf egykori Stasi-főnökkel folytatott beszélgetéseire hivatkozva utalt a KGB, a Stasi és a bolgár titkosszolgálatok érintettségére. Imposimato szerint a kudarccal végződött merénylet után e titkosszolgálatok mindent megpróbáltak, egészen a pápa és az akkori olasz köztársasági elnök, Pertini zsarolásáig, hogy rábírják őket a börtönben vallani kezdett Ali Agca szabadon bocsátására. Az olasz bíró azt állítja, hogy a pápa elleni merénylet terve még 1979-ben született a Krímben, Andrej Gromiko és Leonyid Brezsnyev lengyel vezetőkkel folytatott megbeszélésén.

A pápa elleni merénylet politikai háttere

A pápa elleni merényletre a hidegháború egyik legsötétebb korszakában, akkor került sor, amikor Lengyelországban a gazdasági és politikai válság a tetőpontjára hágott 1981-ben. A lengyel sztrájkmozgalom, a Szolidaritás szakszervezet felemelkedése a kommunista rendszer létalapjait rengette meg Gdanskban és a többi városban. Az államszocializmus utolsó reményeit foszlatta szét, hogy éppen a lengyel munkásoknak van elege abból, hogy a nevében olyan politikusok gyakorolják a hatalmat, akiket Moszkva ültetett székükbe.

A szovjetek kegyeit kereső helyi politikusok, Jaruzelski tábornok vezetésével 1981-ben szükségállapotot vezettek be Lengyelországban, utólag ezt azzal igazolták, hogy így sikerült elhárítaniuk a szovjetek direkt katonai beavatkozását. Ezzel egyidejűleg a lengyel pápa személye is fontossá vált, akit 1978-ban választottak meg posztjára. Már egy év múlva egymillió ember előtt celebrált misét a pápa Lengyelországban, ahol a vallásszabadságra hívott fel. 1980-ban pedig a pápa támogatásáról biztosította a frissen fellépő Szolidaritás szakszervezetet.

A pápa személye szimbólum a katolikus Lengyelországban, így az ellene kitervelt merénylet a lengyel ellenzékre való lecsapást is előkészítette. Az egyházellenesség később, a nyolcvanas években továbbra is jellemző volt a varsói kommunista-katonai rezsimre, Jaruzelski tábornok uralmára. A lengyel belügy emberei ugyanis megölték 1984-ben Jerzy Popieluszko atyát, akit az ellenzékkel való együttműködéssel vádoltak. Ez nem is volt alaptalan, legalábbis, ha azt a humanitárius segítséget ellenzékiségnek tekintjük, amit a pap adott a katonai diktatúra által üldözötteknek. Popieluszko – akit a pápa is támogatott – 1982-ben nyíltan is kiállt az emberi jogok védelmében, nem véletlenül állt útjában a lengyel kommunista rezsimnek.

Közben Jaruzelski hivatalosan többször is találkozott a pápával, akit 1983-ban és 1987-ben is fogadtak Lengyelországban. Az utóbbi alkalommal még bélyeget is megjelentettek a kommunista diktátor és a pápa arcképével.

A pápa elleni merénylet

II. János Pál pápára 1981. május 13-án lőtt rá a római Szent Péter téren egy török szökevény rab, Mehmet Ali Agca. Agca a jobboldali török terrorcsoport, a Szürke Fakasok tagja volt, és korábban fenyegető leveleket írt a pápának. Agca egy török börtönből szökött meg, ahol azért tartották fgva mert megölt egy baloldali írót, Abdi Ipekcit. A pápa elleni merénylet utáni elfogásakor Agca azt állította, hogy a bolgár titkosszolgálatnak dolgozott, amikor rálőtt a katolikus egyházfőre. Ugyanakkor már a merénylet után gyorsan nyilvánvalóvá vált, hogy egyedül a bolgárok aligha lettek volna képesek megszervezni a merényletet, amely az ortodox vallású Bulgária számára amúgy sem tűnt érthető cselekménynek. A merénylet jóval inkább Moszkva érdekeit szolgálta, hogy a katolikus Lengyelországban megszilárdíthassák elnyomó apparátusukat.

Hozzászólások

Ez volt az olasz futball legsötétebb napja

Ez volt az olasz futball legsötétebb napja

A Torino labdarúgócsapatának 1949-es katasztrófájában a holokausztot túlélő magyar edzőlegenda, Egri-Erbstein Ernő is életét vesztette.

Ókori mezopotámiai kincsek mutatkoznak be Budapesten

Ókori mezopotámiai kincsek mutatkoznak be Budapesten

Számos lenyűgöző tárgyat lehet megtekinteni a Szépművészeti Múzeum időszakos kiállításán.

Értékes leletegyüttest tártak fel a Bükkben

Értékes leletegyüttest tártak fel a Bükkben

A tárgyak egy egykor virágzó, majd évezredekkel ezelőtt elpusztított településről származnak.

175 év után azonosították az elátkozott expedíció egyik áldozatát

175 év után azonosították az elátkozott expedíció egyik áldozatát

James Fitzjames a sarkvidéken halt meg, a jelek alapján társai fogyasztottak a húsából.

Európa egyik legnagyobb őskori településén végeztek feltárást

Európa egyik legnagyobb őskori településén végeztek feltárást

Az újkőkori, megerődített település több ezer évvel ezelőtt volt lakott.

National Geographic 2024. szeptemberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket