A pápa búcsúztatására és utódlására készül a Vatikán
Csaknem százezer ember gyászolta szombat éjszaka Rómában a Szent Péter téren a szombat este elhunyt pápát. Vasárnap a téren szabadtéri misét celebráltak II. János Pál emlékére, aki 84 éves korábban távozott el. Olaszországban és Lengyelországban háromnapos gyászt rendeltek el.
A zarándokok többsége imát mondott a néhai katolikus egyházfőért, mások inkább csendesen sírtak, siratták a pápát. A lengyel születésű Szentatyát vasárnap ravatalozták fel. A hívők hétfő délelőttől róhatják le kegyeletüket, vasárnap a római Curia vezetői, egyházi méltóságok, olasz állami vezetők és a nemzetközi diplomáciai kar tagjai járultak a ravatal elé. A végső búcsúztatás dátumát egyelőre nem közölték, de a temetésre akár kétmillió ember is megjelenhet az olasz fővárosban.egyes várakozások szerint.
|
Sodano bíboros emlékmiséje
A vasárnapi rekviem-misét Angelo Sodano bíboros celebrálta, akit informálisan az egyházi állam második emberének tartottak mindezideig a megfigyelők és a Vatikán ügyeiben bennfentesek.
II. János Pál uralkodása a Vatikán történetében a harmadik leghosszabb ideig tartó pápaság volt. A lengyel egyházfő volt az első nem olasz pápa 455 éve. A lengyel születésű pápa életében rendszeresen felkereste szülőhazáját, ahol számos nagyszabású misét celebrált.
Politikusok véleménye
Időközben egyre több politikus fejti ki véleményét a pápáról. Aleksander Kwasniewski lengyel államfő szerint a modern idők egyik legnagyobb teremtője távozott, aki „megmozgatta az eget és a földet” egyaránt. Az amerikai elnök, George W. Bush szerint a szabadság bajnokát vesztette el a világ (mindez azért is érdekes megjegyzés, mert az elhunyt pápa ellenezte az iraki háborút).
Az ENSZ főtitkára, Kofi Annan mély szomorúságát fejezte ki a halálhírrel kapcsolatban, s a pápát „a béke fáradhatatlan ügyvédjének” nevezte.
A pápa pályafutása
Karol Wojtyla 1920-ban született egy Krakkó melletti településen, Lengyelországban, 1964-ben lett Krakkó érseke, a legmagasabb egyházi tisztség betöltője hazájában. 1978-ban választották meg pápának, ami óriási váltást jelentett a katolikus egyház hierarchiájában. Már 1979-ben egymillió ember előtt celebrált misét Lengyelországban, ahol a vallásszabadságot hirdette. Fellépése hozzájárult a lengyel ellenzék megerősödéséhez, és a pápa személye egyfajta szimbólummá vált ebben az országban.
1981-ben kísérelt meg ellene merényletet Ali Agca, a török terrorista, akit alighanem a kommunista országok titkosszolgálatai támogattak akciójában. II. János Pál pápa túlélte a merényletet, és továbbra is hirdette a vallásszabadságot hazájában, ahová utoljára 2002-ben tudott ellátogatni, akkor már súlyos betegen.
A pápa későbbi tevékenysége a vallásszabadság, az erőszak elleni fellépés jegyében telt, kiállt például az iraki háború ellen is. Ennek ellenére sokan az „utazó pápa” kifejezéssel illették. Több mint 26 éves uralkodása alatt mintegy 120 országban járt a katolikus egyházfő.
Álláspontja bizonyos kérdésekben igen szigorú volt – írja róla a BBC. Így például az abortuszt és a fogamzásgátlók használatát is elutasította. A nők egyházbeli szerepét illetően is konzervatív politikát folytatott, de uralkodása utolsó idejében egyre nagyobb szerepet kaptak a gyengébbik nem egyes képviselői a katolikus egyház szervezetében
Az új pápa megválasztása
A pápa halálával a Római Katolikus Anyaszentegyház bíboros-kamarása, Eduardo Martinez Somalo veszi át a napi ügyek irányítását a Vatikánban – írja a BBC. Az ő feladata a pápaválasztó konklávé összehívása, amelyen a bíborosoknak kell részt venniük. Somalo feladatai közé tartozik az elhunyt pápa temetésének megszervezése is.
A kardinálisoknak a pápa halálát követő húsz napon belül kell összeülniük, és megtanácskozniuk az utódlás kérdését. Többségük már most úton van Rómába, a katolikus egyház központjába. Hétfőre máris összehívtak egy informális tanácskozást az új egyházfő megválasztására.