Fénystaféta indul a Föld körül
2005. április 18-án este, Albert Einstein halálának ötvenedik évfordulóján az Egyesült Államok keleti partján fekvő Princetonban minden lámpát leoltanak. Néhány másodperccel később pedig működésbe hozzák annak a különleges fény-váltóversenynek az első fényforrását, amely ügyes összhanggal az egész földgolyót körüljárja.
Az impulzus végig fut majd az egész Egyesült Államokon a keleti parttól a nyugatiig, utána egy fényvezetéken keresztül, a Csendes-óceánon át Kelet-Ázsiába jut. Kínában a fény két sugárra szakad. Az első északra indul: Oroszországon, Ukrajnán, Lengyelországon, Szlovákián és Csehországon halad át. A déli fénycsóva útja Indiát, Pakisztánt, Iránt, Törökországot, Bulgáriát, Szerbiát, Magyarországot és Ausztriát érinti. A két sugár Németországban találkozik, majd továbbhalad Franciaországba, Belgiumba és Nagy-Britanniába, onnan pedig vissza Észak-Amerikába. A különleges fényváltóban bárki részt vehet, és bármilyen fényforrást használhat az autó fényszórójától kezdve, a fáklyán és a tűzön át a lézerig.
A legfontosabb, hogy mindenki a megfelelő időben gyújtsa meg a saját fényét. A fénytúra szervezői úgy képzelik, hogy a nagy városokban pár méternyi távolságban álló résztvevők egymás után gyújtják meg öngyújtóikat, vagy lámpáikat és így adjak tovább a fényimpulzust.
A FIKSZ RÁDIÓ 2005. április 19-én 21 órától 23 óráig a fénystaféta hazai eseményeinek külön műsort szentel, amelyből megtudható, hogy éppen hol jár a fényimpulzus, és milyen kapcsolódó rendezvények vannak országszerte.