Telepesek a Jóreménység-fokánál
1652. április 6-án egy holland hajóorvos a Holland Kelet-Indiai Társaság megbízásából egy támaszpontot hozott létre a Jóreménység-fokánál.
A nagy földrajzi felfedezések korában nemcsak addig teljesen ismeretlen, új területeket fedeztek fel, hanem településeket és kereskedelmi támaszpontokat is létrehoztak. Míg a földrajzi felfedezések kezdetén az óceánokat a portugálok és a spanyolok uralták, addig a 17. századra az angolok és a hollandok jutottak hegemón szerephez.
Hiába voltak a portugálok az elsők, akik 1471-ben elérték a Jóreménység-fokát, mégsem ők, hanem a hollandok hozták létre itt az elsö települést. 1651. december 24-én Jan van Riebeeck hajóorvossal a fedélzetén egy „Dromedár“ elnevezésű hajó, két kisebb vitorlás kíséretében elhagyta a holland kikötőt. A Holland Kelet-Indiai Társaság megbízásából az volt a feladatuk, hogy a Jóreménység-fokánál holland telepet hozzanak létre.
1652. április 6-án Jan van Riebeeck elérte a fokot és megvetette egy település alapjait. Ma is látható egy róla készült bronzszobor azon a helyen, ahol először Dél-Afrikában partaszállt. A hajórvost kísérő emberek nem ideológiákkal teli, földéhes kolonizálók voltak, hanem egyszerű utcazenészek, munkanélküliek, napszámosok, akik csak az amszterdami utcák és piacok világát akarták maguk mögött hagyni, ezért a Holland Kelet-Indiai Társaság szolgálatába álltak. Az új vidéken ültetvények telepítésével és a hajórakományok pakolálásával lettek megbízva.
A történészek azt mondják, hogy a hollandokat Afrika nem igazán érdekelte, mert a fő cél India volt. A hatalmas távolság miatt félúton ki kellett építeni egy támaszpontot, ami friss élelmiszerrel és vizzel látja el az ezen az úton hajózó holland hajósokat. Ez volt a tényleges oka annak, hogy a Jóreménység-fokánál települést hoztak létre a hollandok. Ebből a stratégiailag fontos helyen fekvő erődítményből l feljlődött ki – viszonylag rövid időn belül – Fokváros.