Szent Péter feltételezett nyughelye közelében temetik el a pápát
Alig húsz lépésre a Petrus hic est (Itt van Péter) oltárfelirattól, vagyis Szent Péter feltételezett nyughelyétől temetik el a vatikáni bazilika altemplomában a szombaton elhunyt II. János Pál pápát.
Az április 8-i gyászszertartást megelőzően a néhai egyházfő arcára fehér selyemlepel kerül. Ciprusfa koporsójában melléje helyezik kis zacskóban kitüntetéseit, ólomhengerben személyes dokumentumait, és összekulcsolt kezei alá kerül a mitra, a fehér pápai süveg is. A ciprusfából készült koporsót előbb horgany-, majd mogyorófa koporsóba helyezik, majd a vatikáni grották egyik oldalkriptájában a földbe temetik a néhai II. János Pált, végakaratának megfelelően. Ugyanolyan egyszerű kőlap takarja majd sírját, mint amilyen VI. Pál „modern” sírköve.
A vatikáni grottákba, a Szent Péter-bazilika alatti altemplomba az olasz sajtó szerint eddig 62 pápa temetkezett – pompázatos és szerény nyughelyek egyaránt találhatók itt. II.János Pál sírja már elkészült: 170 centiméter mély, 2 méter hosszú és 1 méter széles fehér „medencébe” kerül a hármas koporsó a rendkívül egyszerű boltíves cellában. Miután Piero Marini érsek, pápai ceremóniamester utolsó imát mond a halottért, fehér márványlap zárja le a sírt.
A vatikáni grottákat, barlangokat még a reneszánsz korában kezdték el kiásni a bazilika alatt, bennük őskeresztény szarkofágok, a IV. századból származó templom maradványai találhatók. Közel 1200 esztendő olasz mestereinek, szobrászainak és művészeinek munkái láthatók itt, a mozaikrészleteket például Giottónak tulajdonítják. A bazilika, illetve a grották alatt egy hatalmas pogány temető is elnyúlik, amelyet az őskeresztények vettek használatukba még római üldöztetésük évszázadai során.