Új atomerőmű épül a Duna mellett
A bolgár kormány jóváhagyta az ország második atomerőművének építését Belene településén, a Duna partján. A balkáni államban már működik egy hasonló létesítmény, a kozloduji atomerőmű két reaktorát már bezárták, másik kettőt pedig 2007-ig állítják le, amikor az ország várhatóan csatlakozik az EU-hoz. (Kozlodujban hat reaktor működött egykor.)
A csernobili típusú energiatermelő bázist, Kozlodujt az EU előírásai miatt kell bezárni, a szófiai kormány valószínűleg ezért döntött egy újabb atomerőmű felépítése mellett. Kozloduj jelenleg Bulgária energiaszükségletének 40 százalékát fedezi.
A belenei tervezett erőmű várhatóan két 1000 megawattos kapacitású reaktorból áll majd. Ezt az építkezést még a nyolcvanas években kezdték meg Bulgáriában, de 12 évvel ezelőtt leállították a beruházást.
A bolgár kormány számításai szerint a belenei építkezés befejezéséhez további 2, 5 milliárd euróra van szükség. A döntést a bolgár energiaügyi miniszter, Miroszlav Szevlievszki jelentette be a BBC tudósítása szerint. Bulgária nagy energia-exportőr a Balkánon, főleg a szomszédos országokba szállítja az elektromos áramot.
A belenei építkezés ellenzői arra figyelmeztetnek, hogy a Duna mentén lévő településen nagy a földrengésveszély, ami jelentős kockázatot jelent, más kritikusok pedig a beruházás gazdaságosságát kérdőjelezik meg.
Jelenleg még mindig zajlik például egy per, amelyet környezetvédők indítottak a belenei projekt ellen. A bolgár kormány várakozásai szerint azonban a közeli hetekben kiírják a megvalósításról szóló tendereket, és 2010-ben befejeződhet az új atomerőmű építése.