Víz alatti maja ipartelepet találtak Belize-ben
Néhány vállalkozókedvű régész a kedvelt búvárparadicsomban, a Közép-Amerika egyik legismertebb merülési terepének számító Belize-ben „gyakorlatozott”, s ennek köszönhetően felfedezték az eddigi legnagyobb maja korabeli sólepárló telepet.
A Punta Ycacos lagúnában végzett kutatások átalakíthatják az eddigi elképzeléseket a maja korabeli közlekedésről, illetve az akkori „sóiparról” – vélekednek szakértők.
A búvárok ugyanis az eddig ismert négy sólepárló helyet 41 újabb létesítménnyel egészítették most ki. Ezen kívül találtak egy fából készült evezőt, amelyet kenukhoz használtak.
Bár korábban is tudtak művészi ábrázolások alapján arról, hogy a maják használtak evezős kenukat, ám ez az első alkalom, hogy tárgyi emlékként előkerül ilyen fából készült alkalmatosság.
600 és 900 között virágzott a belize-i sólepárlás
A mai Belize területén lévő tengerparti sólepárló műhelyek a Yucatán-félsziget, illetve Közép-Amerika más területeinek sóval való ellátását garantálták Kr.u. 600 és 900 között. A Yucatán belső területeire kenuval szállították a sót, s erre a most megtalált evező a legszembetűnőbb és legfrissebb bizonyíték.
Minderről Heather McKillop, a Louisiana State University szakértője és munkatársai számoltak be a Proceedings of the National Academy of Science című tudományos lapban. A víz alatti régészet egyik legizgalmasabb idei felfedezését mondhatják ezáltal a magukénak.
Desztillálták a tengervizet
A 41 sólepárlót az egykori maják használták, méghozzá oly módon, hogy a tengervizet kerámiaedényekben felmelegítették, majd az elpárolgó folyadékból kinyerték a sót. (Ezt az eljárást ma desztillációnak nevezzük.) A nagyszámú műhely tömegtermelésre utal, az 1300 éves evező pedig arra, hogy a folyókon felfelé szállították a sót – vélekednek a régészek.
Persze nemcsak a folyókon felfelé kereskedtek: a belső területekről származó iparcikkeket is találtak a belize-i tengerparton: műtárgyak és bizonyos kerámiák is utalnak a kétirányú árucserére a tengerpart és a belső régiók között.
A most megtalált belize-i leletek érdekessége, hogy a sólepárlás éppen abban az időben hanyatlott le, amikor a Yucatán-félsziget maja civilizációja is letűnt. Kr.u. 900 után ugyanis megszűnt ez az iparszerű tevékenység a mai Belize területén.