Mégsem Kelet-Afrikából ered az emberiség?
Két tudóscsoport is azt állítja, hogy a mai Csád területén - azaz Afrika északi, középső részén - élt a jelenleg ismert legkorábbi emberelőd. A hétmillió éves leletről évek óta folyik a vita, s most a Toumai-nak nevezett lényről újabb meggyőző adatok, sőt kiegészítő leletek kerültek elő.
Francia és angolszász kutatók évek óta rendeznek különös versenyfutást. Mindannyian saját országuk egykori gyarmatain vélik megtalálni az emberiség legrégebbi ősét, vagyis egyre közelebb jutnak – reményeik szerint – a Darwin által feltételezett közös őshöz. Ez a hipotetikus közös ős volna az a hiányzó láncszem, amely az emberek, pontosabban az emberelődök (hominidák) és az emberszabású majmok szétválását megelőzően élt, s amelyből kettéágazva a két nagy csoport később önálló fejlődési pályára állt. Vagyis a hominidákból kifejlődött a mai ember, a Homo sapiens (200 ezer éve), majd a Homo sapiens sapiens (néhány tízezer éve), míg az emberszabású majmok sajátos evolúcióval több ágra bomlottak, és kialakultak például az ügyes és okos csimpánzok vagy a hatalmas gorillák.
Kelet- vagy Közép-Afrika az emberiség bölcsője?
Míg az angolszász tudósok Kenyában, Tanzániában és Etiópiában keresgélnek, vagyis Kelet-Afrikában sejtik az emberiség bölcsőjét, addig a franciák – minthogy nekik a közép- és észak-afrikai gyarmataik helyén lévő mai országokban jutottak kutatási engedélyek – Csádban feltételezik ugyanezt.
A Toumai-nak – amely a helyi goran nyelven „az élet reményét” jelenti – nevezett lényre 2002-ben bukkant rá a francia Michel Brunet vezette kutatócsoport. Brunet a poitiers-i egyetem kutatója, s három évvel ezelőtt egy csaknem teljes koponyát, több állkapocsdarabot és számos fogat talált a csádi sivatagban.
Az ugyanebben a geológiai rétegben talált állati csontok azt sugallják, hogy Toumai mintegy hétmillió éve élhetett. Ezzel ő a legősibb hominida lenne – ha bebizonyosodik a francia kutatók feltételezése.
Maradnak a kételyek
A csádi felfedezés jelentős ellenérzéseket keltett Etiópiában és Kenyában – azokban az országokban, ahol a Great Rift Valley, a Nagy Hasadékvölgy húzódik –, ahol angolszász kutatók munkája és felfedezései nyomán eddig úgy hitték, hogy az ő területükről ered a modern ember, vagyis az egész emberiség. A paleontológusok egy része szerte a világon szintén vitatja Brunet-ék megállapításait.
A kritikusok szerint Toumai koponyája túlzottan lapult ahhoz, hogy valóban egy hominidáé legyen. Emiatt nem rendelkezhetett olyan agyi kapacitásokkal, képességekkel, amelyek az embert kiemelik a környezetéből. A koponya kis mérete azt is sugallja, hogy ez a lény nem lehetett magasabb 120 centiméternél, ami egy sétáló csimpánz magasságának felel meg.
Röviden összefoglalva: Toumai nem viselhetné a bírálók szerint a Brunet által neki adott, és a hominidákra utaló Sahelanthropus tchadensis tudományos nevet. Toumai ugyanis az ellenzők szerint egy egyszerű emberszabású majom volt.
Újabb érvek Toumai hominida jellege mellett
Rekonstruált fej
A Toumai-ban „hívők” most újra aktivizálódhatnak, minthogy a brit tudományos folyóiratban, a Nature-ben két tanulmány jelent meg csütörtökön erről a furcsa lényről. Háromdimenziós számítógépes rekonstrukciót készített például egy svájci antropológus, Christoph Zollikofer által irányított team, amely gorillákkal és csimpánzokkal hasonlította össze Toumai koponyáját, annak hajlatait, szögeit, illetve a koponya kapacitását.
Ez utóbbinak a vizsgálata szerint a Sahelanthropus valóban hominida volt, nem pedig egy nagy afrikai emberszabású majom. Még fontosabb megállapítás, hogy Toumai koponyaszerkezete arra utal, hogy a lény képes volt felegyenesedve, két lábon járni. Ezt elsősorban az a lyuk bizonyítja, amelyen keresztül a gerinc csatlakozik a koponyához, s amely Toumai koponyáján is megtalálható. Nos, ez a lyuk inkább hasonlatos a hominidákéhoz Zollikofer szerint, mint az emberszabású majmokéhoz.
Zollikoferék rekonstrukciójára azért is nagy szükség volt, mert a Sahelanthropus koponyája a több millió év után, amelyet a földben töltött, igen erősen deformálódott. (Mindez talán válasz lehet a lapultságát kifogásoló kritikákra is.)
Korábban jelent meg az ember elődje
Mindez azt jelenti, hogy már a korai hominidáknál megjelent a bipedalizmus, vagyis a két lábon való járás. A bipedalizmus közvetlenül azután jelenhetett meg, hogy kettévált a csimpánzok és az emberek fejlődési vonala – vélik a kutatók.
Egy másik tanulmány, amelyet maga Brunet, a Sahelanthropus „keresztapja” írt, arról számol be, hogy újabb fogakat és állkapocs töredékeket találtak Észak-Csádban, közel ahhoz a helyhez, ahol Toumai-ra rábukkantak. E leletek Brunet szerint ismét igazolják, hogy nem egy afrikai majomról, hanem egy hominidáról van szó.
Ha Toumai-t befogadja tudományos világ, az azt jelenti, hogy a Nagy Hasadékvölgytől 2500 kilométerre nyugatra is éltek hominidák, vagyis a Great Rift Valley-től messze is léteztek az ember elődei, s valószínűleg jóval korábban tűntek fel az evolúció színpadán, mint azt eddig hitték. Toumai azt is bizonyítja, hogy a hominidák igen gyorsan fejlődtek ki – a csimpánz-ág leválása után, vagyis a közös ős szétágazását követően. Ugyanakkor a pontos út, amelyet a Sahelanthropustól a modern emberig a hominidák bejártak, egyelőre ismeretlen.
Továbbra is vannak azonban tudósok, akik kételkednek abban, hogy a Sahelanthropus képes lett volna a két lábon való járásra. A kétkedőket persze egy olyan lelet győzné meg, amely nem a koponyából származik, hanem mondjuk a térd vagy a láb, a lábfej egyik darabja lenne. Megint mások azt sem tartják kizártnak, hogy a Sahelanthropusnak nem voltak utódai, és egy kihalt ágat képvisel az ember evolúciójában.