Bermuda-szigetek: a népek olvasztótégelye
Köddé vált repülőgépek és hajók ide, háromszög oda, a Bermudák mindenfelől és folyton-folyvást vonzzák a betelepülőket. Mára a földrajzi értelemben tenyérnyi szigetegyüttes a világ egyik legszínesebb multikulturális országa - írta a Bermuda Sun című lap.
A hat nagyobb szigetből álló, mindössze 56 négyzetkilométernyi szárazföldön „elterülő” állam lakosságának 25 százaléka külföldről származik. Míg korábban az egykori gyarmattartó britek, esetleg amerikaiak és kanadaiak bevándorlása volt jellemző, mára a világ négy égtája felől jönnek az új lakosok.
A Bermudák etnikai és kulturális arculata – hasonlóan az Azori-szigetekéhez és a térség más kis államaihoz – napról napra változik. A legszembetűnőbb a brit koronához tartozó szigeteken az ázsiaiak megjelenése. Nem maradnak el azonban az afrikaiak sem: ghanaiak, zimbabweiek folyamodnak letelepedésért. De jönnek új betelepülők Dél-Amerikából és a volt Szovjetunió utódállamaiból is.
A kormánynak nincs pontos kimutatása arról, hogy hányféle náció képviselője él ma a Bermudákon. Becslések szerint azonban a képzeletbeli listán valamennyi nemzet tagjai szerepelnének.