2007 áttörést hozhat a háromdimenziós mozizásban
A 2007. év áttörést hozhat a mozizás történetében: a Titanic című szuperprodukció rendezője, James Cameron jóvoltából vászonra kerülhet végre az első igazi 3 dimenziós - és digitális - mozifilm. Cameron kísérleti filmje, a Battle Angel című lesz az első olyan alkotás, amely valódi háromdimenziós élménnyel ajándékozza meg a nézőket.
A filmekből két változat készül majd, egy hagyományos és egy újszerű, hogy a 3D-s filmeket lejátszani képtelen mozik se veszítsék el nézőiket. A háromdimenziós filmeket a tökéletes hatás érdekében speciális szemüveggel kell majd nézni. A hasonló funkciójú, régi, papírkeretes, kék-piros lencsés példányokat műanyag keretű, áttetsző lencsés darabokra cserélik le.
A kanadai születésű rendező vállalkozását a Csillagok háborújának atyja, George Lucas és a Gyűrűk Ura trilógiájának rendezője, Peter Jackson is támogatja.
A 3D-s filmek gyártásának hírét a legnagyobb hollywoodi stúdiók is örömmel fogadták, mert a digitális technikának köszönhetően – ezek csakis így készülnének – radikálisan csökkenhet a filmek forgalomba hozásának költsége: a jövőben nem kell majd több száz kópiát készíteni az alkotásokról, és a szállítási díj is jelentősen mérséklődik, hiszen a digitális filmek számítógépen is tárolhatók, továbbításuk pedig műhold segítségével történhet.
Az első térbeli mozifilmek története a XIX. századra nyúlik vissza, de ekkor még nem beszélhetünk sikerekről, mert a technikai lehetőségek korlátozottak voltak. Az igazi áttörést a vetítők fényerejének növelése hozta meg, aminek köszönhetően megszülettek az első színes, háromdimenziós filmek, közülük is a legelső, az 1952-ben készült Bwana Devil volt. A kezdetben óriási amerikai siker – részben az alkotások gyengesége, részben a gyakori fejfájás, szemfáradás miatt – hamar kifulladt, a hatvanas évek elejére pedig teljesen lecsengett.