Mióta használunk bélyeget?
1840. május 6-án adták ki Angliában a világ első bélyegét. A „Penny Black” elnevezésű bélyeg 1 pennybe került és Viktória királynő arcképével készült el. Az angolok évtizedeken keresztül nem változtattak a formán, hiszen a királyi ház iránti tiszeteletet többek között így jutatták kifejezésre. Ma egy ilyen bélyeg értéke 7000 euró körül mozog.
A levélírás, üzenetküldés nem a modern korok vívmánya, hiszen már az ókorban levélhez hasonló formában küldtek üzenetet egymásnak az emberek. A Kr.e. III. században már „postaállomások” is léteztek. Ki hinné, hogy a középkori Mongol Birodalomban több ezer „postaállomás” működött, miközben Angliában még se híre se hamva nem volt a postának.
Az üzenetek értéknyomással ellátott borítékba tételére vagy felbélyegzésére azonban csak a 19. században került sor. 1840. május 6-án Sir Rowland Hill javaslatára adták ki a világ első bélyegét Angliában. Eredetileg nem az ő fejéből pattant ki az ötlet, hanem évekkel korábban már Ausztriában, Skóciában megfogalmazódott a bélyeg bevezetésének gondolata. Az ötletet azonban a világon elsőként az angol posta megreformálásáért felelős Hillnek sikerült megvalósítania.
Az első bélyeget „Penny Black”-nek nevezték el: egy penny-be került és Viktória angol királynő képmásával készült el. A bélyegképen évtizedekig nem változtattak, elsősorban a királyi ház iránti tisztelet kifejezéseképpen.
A következő években más államok is kiadták a maguk bélyegtípusát. Amerikában 1847-ben Washington arcképével jelent meg az első bélyeg, Franciaországban 1849-ben, Spanyolországban, Ausztriában pedig 1850-ben.
Napjainkban már a bélyeggyűjtésnek is nagy kultusza van, habár ha valaki komolyan csinálja, akkor nem igazán mondható olcsó hobbinak a régi bélyegek magas ára miatt. Például egy lebélyegzett „Penny Black” értéke 500 euróba kerül, míg egy bélyegzés nélküli piaci ára 7000 euró körül mozog.
Kapcsolódó cikkünk: