Boldoggá avatják II. János Pál pápát

XVI. Benedek pápa megkezdte azt a procedúrát, amelynek eredményeként elődjét, II. János Pált boldoggá avathatják. Ez az első lépés a szentté avatáshoz, amelyet már az előző katolikus egyházfő temetésén is szinte követelt az akkor Rómában összegyűlt tömeg – legalábbis ezt fejezték ki a „santo subito” („rögtön szentté”) felkiáltások és transzparensek.
A Lateráni Szent János-bazilikában fogadva katolikus papokat, minderről maga XVI. Benedek számolt be. „II. János Pál pápa boldoggá avatásának ügye megnyílt” – fogalmazott a mostani német pápa, aki elődje, a lengyel egyházfő uralkodása idején az egyik legbefolyásosabb vatikáni személyiség, a hittani kongregáció vezetője volt. (A mostani boldoggá avatási bejelentéssel egyidejűleg közölte az új pápa, hogy ki tölti be megüresedett helyét a hittani kongregációban: William Levadára esett a választás, aki San Francisco érseke, s aki az első amerikai ezen a rendkívül magas egyházi poszton.)
A boldoggá avatási eljárás bejelentésével XVI. Benedek félretett egy szabályt, amely szerint legalább öt évet kell várni, amíg megkezdődhet valakinek a szentté avatása – állapítja meg a BBC. (Ugyanakkor még egyszer tegyük ehhez hozzá: nem szentté, hanem boldoggá avatásról van szó!) II. János Pál pápa idén április másodikán hunyt el.
Örömteli hír
„És most egy nagyon örömteli hírem van számotokra” – mondta olasz nyelven XVI. Benedek, mielőtt belekezdett volna a hivatalos latin bejelentés ismertetésébe, vagyis a boldoggá avatás közlésébe. A pápa ekkor egy levelet olvasott fel, amelyet José Saraiva Martins bíborostól kapott, aki a szentté avatásokért felel a Vatikánban. E levél szerint maga XVI. Benedek adott felhatalmazást a boldoggá avatási procedúra megkezdésére.
A hír felállva üdvözölte az egybegyűlt papok serege. A mostani bejelentés különlegessége, hogy arra a napra esik, amikor éppen a pápa elleni merénylet évfordulója van. (1981-ben egy török terrorista, Ali Agca lőtt rá a katolikus egyházfőre a Szent Péter-téren.)
A boldoggá avatáshoz számos feltételnek kell teljesülnie a katolikus egyház szerint. Egyrészt valamilyen csodának kell történnie, a hívők egy csoportjának a helybéli püspökhöz kell fordulnia az ügyben, majd Róma jóváhagyása után meg kell kezdeni a vizsgálatot. Ennek megállapításait az illetékes kongregációhoz kell küldeni, amelynek az előterjesztése végül a pápa kezébe kerül. A második fokozathoz, a voltaképpeni szentté avatáshoz, kanonizációhoz egyébként még egy csoda bizonyítása szükséges.