Az első nő a Mount Everesten
1975. május 16-án Yunko Tabei, japán hegymászó volt az első nő a világon, akinek sikerült a Mount Everestet megmásznia. A déli falon felmászva érte el a 8848 méteres csúcsot, amit a világ legmagasabb pontjaként tartanak számon.
Az elszánt hegymászók megmásszák az Európában található Mont Blancot, az afrikai Kilimandzsárót, azonban általában mindegyikük álma a Nepál és Tibet között húzódó Himalája hegység legmagasabb pontja, a Mount Everest.
A világ legmagasabb pontjának eredeti neve Csomolungma (jelentése: istennő), azonban az angolok Sir George Everest geográfus után 1865-ben Mount Everestnek nevezték el. Tiszteletüket így fejezték ki Everest iránt, aki az 1830-as években elsőként kartografálta a Himaláját.
George Mallory és Andrew Irvine megkísérelte elérni a csúcsot 1924-ben, azonban az már nem pontosan világos, hogy haláluk előtt sikerült-e a csúcsot meghódítaniuk, ezért nem is őket tartják az első „Everest-mászók“-nak, hanem az újzélandi Edmund Hillaryt. 1953 májusában Hillarynak és nepáli vezetőjének, Tensing Norgaynak sikerült először feljutnia a Mount Everestre. Hillary emberfeletti tette lenyűgözte a világot, ezért ennek elismeréseképpen II. Erzsébet angol királynő lovaggá ütötte.
A női nem képviselője sem maradt el sokáig a férfiak mögött. 1975. május 16-án Yunko Tabei, japán hegymászó volt az első nő a világon, akinek sikerült a Mount Everestet megmásznia. A déli falon küzdve érte el a 8848 méteres csúcsot.
Az 1980-as évek óta az alpinisták Everest-eufóriában égnek, amit egy nemrégiben készített statisztika is bizonyít: 2001-ig csaknem 1500-an fordultak meg a csúcson, közülük azonban körülbelül 175-en életüket vesztették.