Nyolcvan országban még mindig büntetik a homoszexualitást
A világ nyolcvan országában még mindig büntetik a homoszexualitást, egyes országokban akár életfogytiglani börtönnel, sőt halállal is - hívta fel a figyelmet Párizsban mintegy harminc meleg- és emberi jogi szervezet az idén első ízben meghirdetett Homofóbia Elleni Világnap alkalmából.
A homoszexualitást törvény útján üldöző országok között említi a felhívás Boszniát, Algériát, Szenegált, Kamerunt, Etiópiát, Libanont, Jordániát, Örményországot, Kuvaitot, Nicaraguát. Sok országban (Nigéria, Líbia, Szíria, India, Malajzia, Jamaica) tíz évnél is hosszabb börtönbüntetéssel sújtják az azonos neműek szerelmét, míg két országban – Ugandában és Guyánán – életfogytiglani börtön fenyegeti a melegeket.
Kilenc helyen – Afganisztánban, Iránban, Szaúd-Arábiában, Mauritániában, az Egyesült Arab Emírségekben, Jemenben, Pakisztánban, Szudánban és Csecsenföldön – akár halállal is büntethetik a homoszexualitást. Akadnak országok, ahol nem üldözi a törvény az egyneműek kapcsolatát, de halálbrigádok tizedelik a melegeket.
A homofóbiaellenes világnap azért esik május 17-re, mert az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 15 évvel ezelőtt ezen a napon törölte a homoszexualitást a mentális betegségek listájáról. A világnap alkalmából a Háttér Társaság a Melegekért vezetésével tucatnyi magyarországi melegszervezet is közleményben hívott fel „diszkriminációmentes, mindenki számára szabad és élhető világ” megteremtésére.
A közlemény rámutat, hogy „a történelemben még sosem üldözték annyira erőszakosan a melegeket, mint a XX. században”, s ezzel összefüggésben a náci haláltáborokat, a szovjet gulágokat vagy az amerikai mccarthyzmust említi.
Egy 2000-es, nem reprezentatív felmérés szerint a magyar melegek legalább felét sértegették, s minden tizediket fizikailag is bántalmazták életében.