Mit titkolnak a biotechnológiai cégek?
Dr. Darvas Béla, az MTA tudósa a génmódosított növények vizsgálatának nyilvánosságát követeli.
Lehetetlenné teszik a génmódosított (GM) növények független vizsgálatát a biotechnológiai cégek, állította egy keddi sajtótájékoztatón Dr. Darvas Béla, a Magyar Tudományos Akadémia tudósa Brüsszelben. Miközben a független vizsgálatokra alig van lehetőség, hamarosan hazánkban is döntés születik a génmódosítás engedélyezéséről.
Darvas a génmódosított növények veszélyeire hívta fel az európai közvélemény figyelmet a Greenpeace brüsszeli sajtótájékoztatóján. Legfenyegetőbbnek a GMO-knak a természet sokféleségére gyakorolt káros hatásait tartja. A professzor kritizálta a génmódosított vetőmaggyártó cégeket, akik semmiféle együttműködési hajlandóságot nem mutatnak a független tudósokkal, sőt, gyakran egyenesen akadályozzák a munkájukat.
“A magyar kormány nevében sokszor kértük már a hazánkban is jelenlevő biotechnológiai óriás Monsantót, hogy biztosítson a génmódosított növények kutatásához nélkülözhetetlen vetőmagokat. Válaszul a cég közölte, hogy nem óhajtanak génmódosított magvakat rendelkezésünkre bocsátani. Ez az álláspont tudományos szempontból teljes mértékben elfogadhatatlan.” – nyilatkozta Darvas, és hozzátette: ”Nem fogjuk elhalasztani a kutatásainkat csak azért, mert a lehetséges eredmények aggasztják a biotechnológiai cégeket. Mindenesetre érdekes, hogy ezeket a vállalatokat mennyire nem érdekli, terményeik milyen hatást fejtenek ki a környezetre.”
A jelek szerint a biotechnológiai cégek joggal aggódnak, hogy az általuk előállított GMO-k veszélyt jelenthetnek a környezetre. Darvas ugyanis számos kutatást végzett génmódosított szervezetekkel, amelyek a GMO-k élővilágra gyakorolt negatív hatásait igazolták. Számos élőlény érzékeny például arra a génmódosított kukoricára, amely egy baktérium által termelt méreganyagot (Bt) állít elő. Darvas és kutatócsoportja megállapította, hogy a veszélyeztetett nappali pávaszem lepke hernyóinak 20%-a elpusztult, amikor génmódosított pollen jutott szervezetébe. Amelyek nem pusztultak el, lassabban fejlődtek tovább. Újabb felméréseket tehát mindenképpen indokolt lenne végezni a témában.
Forrás: Greenpeace Magyarország