Teréz, Aranka2024. október 15., kedd
Kultúra

Mégis létezett a náci atombomba?

2005.06.03.Admin
National Geographic Magyarország

Egy berlini történészprofesszor márciusban Hitler bombája címmel jelentetett meg könyvet , amellyel újra az érdeklődés középpontjába került a második világháborús német atomprogram. A most megtalált tervrajzok új bizonyítékkal szolgálnak.

Jó két hónappal ezelőtt a német DVA kiadó egyik könyve újból felkavarta a történészcéhen belül állónak azért sohasem nevezhető vizet: Rainer Karlsch, a Humboldt Egyetem professzora ugyanis azt állította könyvében, hogy a nácik 1944 októberében a Bug-félszigeten, 1945 márciusában pedig Thüringiában végeztek kísérleti atomrobbantást. Karlsch szerint ez utóbbit egy koncentrációs tábor mellett hajtották végre, ráadásul az első német atombomba összeállításában is a táborok foglyai vettek volna részt a német professzor szerint. Karlsch elsősorban szemtanúk visszaemlékezéseire alapozta tézisét, ám a BBC értesülései szerint egy most megtalált kézirat és tervrajz akár komolyabb bizonyítékokkal is szolgálhat.

Tervrajz egy magángyűjteményből

Egy privát archívumból előkerült kézirat tanúsága szerint ugyanis német tudósok viszonylag közel jártak egy saját fejlesztésű atombomba elkészítéséhez. A kéziraton ugyan nincs dátum, és a könyv előlapja is hiányzik, de történészek szerint a mű valamikor a háború végéről származik. Szerzője ismeretlen, ám egyesek szerint joggal feltételezhető, hogy a két német atomprogramban résztvevő tudósok valamelyikétől származhat.

A könyvben megtalált ábra valójában egy működőképes atombombát ábrázol – legalábbis Karlsch szerint. A kéziratot Karlsch könyvének megjelenését követően fedezték fel, ám a berlini professzor és egy társa, az amerikai Union College in Schenectady professzora, Mark Walker mégis kitörő lelkesedéssel fogadta a kézirat megtalálását. A Physics World című folyóiratban közzétett képek alapján a tanulmány szerzői elismerik ugyan, hogy a tervek nem bizonyítják egy náci atombomba meglétét, ám felhívják a figyelmet arra, hogy ha a kézirat hiteles forrásnak tekinthető, akkor a német atomprogram tudósai jóval közelebb jártak egy saját atombomba kifejlesztéséhez, mint azt eddig feltételezték.

A kritikus tömeg

Karlsch a BBC-nek nyilatkozva azt is elismerte, hogy a német fejlesztés nem a klasszikus atombomba, hanem az ún. piszkos bomba irányába tartott, azaz a kutatók némi nukleáris robbanóanyaggal felszerelt hagyományos rakéta kifejlesztését tervezték az ábrák szerint. A most közzétett iratok ugyan valóban a német atombomba megvalósulásának lehetőségét vetik fel, ám egyesek szerint a kézirat hiányosságai óvatosságra intenek. A kiadás évének és a szerző ismeretének hiánya miatt körültekintően meg kell vizsgálni, hogy valóban a második világháborús német atomprogram résztvevőitől származik-e a kézirat.

A most megtalált feljegyzések lényeges pontja szerint ugyanis az atombomba előállításához elegendő 5 kg uránium is. Az eddigi feltételezések szerint a neves német fizikus Werner Heisenberg vezette atomprogram azért nem vezetett eredményre, mert Heisenberg rosszul becsülte meg az atomhasadás beindulásához szükséges kritikus tömeget. Paul Lawrence Rose, a Pennsylvania State University professzora ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy a közzétett tanulmány nem tesz említést az 5 kg-os határ indoklásáról. Ráadásul, ha még el is fogadjuk, hogy racionális magyarázatokkal van alátámasztva a most felfedezett dokumentumokban a kritikus tömeg, még akkor is igaz az az állítás, hogy a német atomprogram vezetője, Heisenberg ennek nem volt a tudatában. Heisenberg kísérletei azért fulladtak kudarcba, mert a kelleténél jóval nagyobb mennyiségű plutónium szükségességét feltételezte az atombomba megszerkesztéséhez.

Szándékos volt Heisenberg kudarca?

Másrészről azonban az is ismert, hogy a nácik nem csak a Kaiser Wilhelm Institut-ban Heisenberg által vezetett atomprogramot indították útnak. Heisenberg nagy riválisa, Kurt Diebner, aki egyébként Göring baráti támogatását is élvezte, a hadügyminisztérium különmegbízásából Heisenberggel párhuzamosan dolgozott a német atombomba kifejlesztésén.

Karlsch szerint a Diebner vezette projekt – ellentétben a Heisenberg-projekttel – sikeres volt: olyan nukleáris reaktor tervét készítették el Diebnerék, melytől a rivális kutatócsoport még igen messze járt. Ráadásul Karlsch állítása szerint a most megtalált iratok is a Diebner által irányított kutatások termékének tekinthetők.

Hogy Diebnerék valójában közel jártak-e egy saját fejlesztésű atombomba feltalálásához vagy sem, arról minden bizonnyal még sokat fognak vitatkozni történészek. Ahogy arról is igen régóta folyik már a vita, hogy vajon Heisenberg valóban nem tudta megoldani az atombomba kifejlesztését, avagy szándékosan nem is akarta megtalálni a megoldást. Az angol titkosszolgálat feljegyzései szerint Heisenbergék még igen messze voltak egy saját atombomba megalkotásától, egy 1945-ös amerikai vizsgálat azonban arra utal, hogy már 1942-ben közel jártak a megoldáshoz.

A kétkedők szerint a háború vége felé szinte lehetetlen volt már atomkísérletet végezni, mivel a szövetségesek szinte folyamatosan bombázták Németországot. A laborokat a föld alá kellett telepíteni és szétszórni, ami a központosított amerikai atomprojekttel, a Manhattan Projekttel szemben komoly hátrányt jelentett. Vita tárgyát képezi az is, hogy vajon Heisenberg morális megfontolásokból hátráltatta valójában a kutatást, avagy ténylegesen nem tudta a felmerülő kérdésekre a választ. A német atomprogram sikerességében kétkedők szerint a német hadvezetés nem számolt komolyan a sikerrel, és komolyabb pénzösszegeket sem ölt a kutatásokba.

Hozzászólások

Száztíz év magány: így kutatták fel az elveszett cirkálót

Száztíz év magány: így kutatták fel az elveszett cirkálót

A skót Lost in Waters Deep búvárcsapat kutatói Steve Mortimer vezetésével 2024. augusztus 11-én, vasárnap találtak rá az 1914. október 15-én elsüllyedt HMS Hawke brit védett cirkáló roncsainak mindaddig ismeretlen lelőhelyére az Északi-tengeren, Skócia partjaitól 130 km-re keletre.

3D-s modell készült Sir Ernest Shackleton hajójáról

3D-s modell készült Sir Ernest Shackleton hajójáról

Az Endurance roncsát 2022-ben találták meg a Weddell-tenger mélyén.

Meglepő eredményt hozott Kolumbusz Kristóf genetikai vizsgálata

Meglepő eredményt hozott Kolumbusz Kristóf genetikai vizsgálata

Egy új vizsgálat a híres felfedező zsidó és spanyol származását tárta fel, ám sokan kritikusak a kutatással kapcsolatban.

Kiderült, miért oly népszerű Vermeer híres festménye

Kiderült, miért oly népszerű Vermeer híres festménye

A Leány gyöngy fülbevalóval című Vermeer-alkotás a világ egyik legkedveltebb festménye, egy különös kutatás feltárta, mi ennek az oka.

Felszínre hoznák az ókori hajóroncsot és értékes rakományát

Felszínre hoznák az ókori hajóroncsot és értékes rakományát

A hajó egy, az ókorban igen értékesnek számító rézötvözetet szállított.

National Geographic 2024. októberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlapNational Geographic 2024. októberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket