Szergej Hruscsov amerikai állampolgár lett

Mindig komoly sajtóvisszhangja volt azoknak az esteknek, amikor az ellenséges tábor egyik prominens alakja állt át a másik oldalra: így volt ez akkor is, amikor 1967-ben Sztálin lánya disszidált, de nem volt ez másként 1999. június 23-án sem, amikor Nyikita Hruscsov fia, Szergej Hruscsov felvette az amerikai állampolgárságot.
Az ifjabbik Hruscsov azonban minden bizonnyal még decens módon viselkedett új hazájában, ahhoz képest, amit Szvetlana Sztálin művelt disszidálását követően. Szvetlana 1967-ben hagyhatta el a Szovjetuniót, azzal az indokkal, hogy elhunyt férjének, az indiai származású Raj Bridesh Singh-nek a hamvait visszaviszi szülőhazájába.
Csakhogy Szvetlana gondolt egyet és visszatérni már nem kívánt a Szovjetunióba, ehelyett az Egyesült Államokat választotta. Szvetlana itt újból megházasodott ám botrányoktól sem mentes magánélete kissé félresikerült. 1984-ben ezért úgy határozott, hogy visszatér ő is szülőhazájába, ahol azonban már a reptéren zokon vette, hogy nem fogadták őt kellő tisztelettel. Nemsokára Gorbacsov engedélyezte számára az újbóli kiutazást, 1992-ben pedig már egy londoni hajléktalanszállón okozott botrányt viselkedésével.
A fiatalabb Hruscsov életútja ennél egyszerűbbnek tűnik, bár emigrálása nem kisebb szenzációt jelentett. Szergej Hruscsov mérnöknek tanult, és kibernetikai tanulmányai miatt még Lenin-díjban is részesítették. A nemzetközileg is elismert tudóst több helyre is hívták tanítani, és 1990-et éppen a Harvardon élte meg.
A fordulat ellenére Szergej Hruscsov úgy döntött: nem kíván hazájába visszatérni. Informatikus feleségével együtt inkább az amerikai állampolgárság felvételéért folyamodtak. Az állampolgárság felvételét követően újságírói kérdésre így válaszolt: „Hogy miért maradtam az Egyesült Államokban? Talán azért, mert díjjazom az olyan számítógépeket, melyek megbízhatóan működnek és nem esnek szét rövid időn belül.”