Bemutatták Munkácsy Ásító inasát Budapesten
Megérkezett az Ásító inas című Munkácsy-festmény Budapestre; a képet az azonos címen közismert fejtanulmány mellé helyezve mutatták be szombaton a Magyar Nemzeti Galériában.
A festmény, amely a nagyközönség által ismert közelképpel szemben egész alakos figurát ábrázol egy szobabelsőben, most látható először Magyarországon.
Munkács Mihály 1869-ben, Düsseldorfban festett művét egy magyar magángyűjtő, az Egyesült Államokban élő Pákh Imre vásárolta meg június 14-én egy londoni árverésen, majd Magyarországra szállíttatta, hogy az alkotás gazdagíthassa a galéria időszaki kiállítását. A kép The lazy apprentice (A lusta inas) címmel került kalapács alá a Sotheby’s árverési házban. A festmény az induló ár csaknem háromszorosáért kelt el: a 30 ezer fontról kezdődött licitálás 85 ezer fontnál ért véget, a bruttó ár a cégjutalékkal együtt áfa nélkül 102 ezer font (36 millió forint) volt.
Bakó Zsuzsanna, a Munkácsy-kiállítás főszervezője az MTI-nek elmondta, hogy az életkép tökéletes állapotúnak tekinthető, csak apró kopások láthatók a peremén. Mint hozzátette, megvizsgálták a körülbelül 60×80 centiméteres, sokáig elveszettnek tartott alkotás eredetiségét, a valódiságról már korábban is kikérték a galéria véleményét. A szakember szólt arról is, hogy a kisebb méretű, az életkép előtti évben készült tanulmányképet is fára festette Munkácsy Mihály, a mű 1900 óta van Magyarországon. Makó Zsuzsanna közölte továbbá, hogy Pákh Imre tulajdonába jelenleg mintegy 30 Munkácsy-festmény van, ezek közül 26 látható a Magyar Nemzeti Galéria időszaki kiállításán.
A Munkácsy a nagyvilágban című időszaki kiállítás a nagy sikerre való tekintettel a tervezettnél három héttel tovább, augusztus 21-ig tart nyitva.