Összecsapnak a fiatal földrajztudósok – legyen Ön is ott a döntőn!
Nagy volt a tétje a Lóczy Lajos Országos Földrajzi Tanulmányi Versenynek, hiszen a legjobbak képviselhetik hazánkat a nemzetközi versenyen. Különösen nagy izgalmat jelentett ez az idén, mert London, Orlando (Florida), Washington, Toronto, Vancouver és a floridai Tampa után idén július 10 -14-e között Budapest ad otthont a National Geographic Földrajzi Világversenynek.
Így a Lóczy verseny győzteseinek hazai pályán kell bizonyítaniuk a világ 20 országból érkező csapatával szemben. A július 14-én 10 órától a Művészetek Palotájában rendezendő döntő megtekintésére maximum ötven nézőnek is lehetősége nyílik. Amennyiben Ön is szeretné nyomon követni a versenyt, jelezze részvételi szándékát az info@geographic.hu e-mail címen július 7-e, csütörtök éjfélig.
A magyar csapat
Sokan indultak neki a megmérettetésnek: a Lóczy verseny áprilisi első fordulójában még országszerte 570 tanuló versengett a továbbjutásért. De a május 9-én Kaposvárott, a Munkácsy Mihály Gimnáziumban megrendezett döntőre már csak a legjobb 30-30 tanuló és felkészítő tanáraik kaptak meghívást.
A végeredmény alapján, és a nemzetközi verseny korhatárát (max. 17 év) figyelembe véve alakult ki a magyar csapat, melynek tagjai a következő fiatalok lettek:
Pécsen készülnek a magyar versenyzők
2005-ös budapesti National Geographic Földrajzi Világversenyt a National Geographic Society rendezi meg, a Magyar Turizmus Rt. támogatásával. A 21 csapatnak természet-, gazdaság-, kultúr- és társadalomföldrajz témában kell helyt állniuk. Ez az egyetlen olyan nemzetközi földrajzi megmérettetés, amelyiken minden versenyző az anyanyelvén adhat számot tudásáról. A résztvevő diákok nem tölthetik be 17. életévüket a nemzetközi verseny időpontjában.
A magyar csapatnak a címvédő Amerikai Egyesült Államok, valamint Argentína, Ausztrália, Belarusz, Bulgária, Kanada, Tajvan, Costa Rica, Franciaország, Németország, Ghána, India, Mexikó, Nigéria, Lengyelország, Románia, Oroszország, Szingapúr, Spanyolország és Nagy-Britannia csapatával szemben kell bizonyítania Budapesten.
Magyarország 2001-ben először vett részt a versenyen, ezért még inkább nagy volt a jelentősége az elért eredménynek: a magyar csapat a harmadik helyen végzett; az első helyezett az Amerikai Egyesült Államok és második Kanada csapata lett.
2003-ban ismét szurkolhattunk a magyar csapatnak, ekkor a floridai Tampa városa volt a verseny házigazdája. A fiatalok a 19 nemzeti válogatottat fölvonultató mezőnyben ez alkalommal a nyolcadik helyen végeztek.
A csapatok a Pécsi Tudományegyetem egyhetes intenzív felkészítése után vágtak neki a nagy megmérettetésnek – így lesz ez az idei évben is. A csapat kísérő tanára és a felkészítés vezetője: Dr. Trócsányi András, a Pécsi Tudományegyetem Földrajzi Intézetének tanszékvezető docense. A felkészítés megvalósulását az Oktatási Minisztérium is támogatja.
Háttér:
Az 1888-ban alapított National Geographic Society a világ egyik legnagyobb non-profit, tudományos és ismeretterjesztő szervezete. Kiemelt fontosságú feladata a földrajzi ismeretek terjesztése és a földrajzoktatás támogatása. Eddig több mint 7000 tudományos kutatást és expedíciót támogatott. Az NGS által szervezett National Geographic Bee az USA egyik legnépszerűbb országos tanulmányi versenye. Ennek sikerét látva 12 évvel ezelőtt rendezték meg az első nemzetközi földrajzi versenyt.
További információ: