Egy év alatt 200 millióan fogyasztottak kábítószert a világon
Az utóbbi 12 hónapban 200 millióan fogyasztottak kábítószert a világon, azaz a 15. és 64. életév közöttiek 5 százaléka - hívta fel a figyelmet e probléma súlyosságára az ENSZ kábítószer és bűnögyi bécsi hivatala (UNODC) 2005-ös jelentésében.
Évente mintegy 15 millióval nő a kábítószereket fogyasztók száma. Szakértői becslések szerint az illegális drogforgalmazás értéke tavaly 266 milliárd eurót ért el. Ez olyan hatalmas összeg, hogy a világ országainak a 90 százaléka például ennél alacsonyabb bruttó hazai termékkel dicsekedhet.
A kábítószer-fogyasztás még mindig elmarad az alkoholfogyasztás, illetve a dohányzás „népszerűségétől”, mert becslések szerint a világ felnőtt lakosságának a 30 százaléka fogyaszt alkoholt, 50 százaléka pedig dohányzik.
Az ENSZ szakértői mindezekkel együtt sem becsülik le a kábítószer-fogyasztás terjedésének a veszélyét; mint megfogalmazták, nem egy kicsiny ellenség, hanem egy szörny ellen harcolnak.
Összehasonlításképp olyan becsléseket közöltek, amelyek szerint a kábítószerek értéke termelői szinten „még csak” 10, 58 milliárd euró volt tavaly, nagybani átvevői szinten azonban már 94 milliárd, míg a fogyasztókra porciózott adagok összességének árát tekintve már 266 milliárd. A világ húspiaca például nagykereskedelmi szinten csak 43, 4 milliárd eurót jelent, míg a kávéé mindössze 4, 71 milliárdot.
Az UNODC jelentése szerint a világ kábítószer-fogyasztói közül csaknem 161 milliónyian cannabis-származékot (indiai kender) használnak, több mint 26 millióan amphetamint és 8 milliónyian pedig Ecstasy-tablettákat, míg 16 milliónyi az ópiumszármazékok fogyasztóinak a száma, a heroinfüggőké pedig 11 millió. Az ENSZ szakértőinek számítása szerint 13, 7 millió ember fogyaszt kokaint szerte a világon.
Az UNODC úgy véli, hogy a tavalyi adatok alapján az ópium-, a kokain- és az amphetaminfogyasztás stabilizálódott, az Ecstasy-tablettáké enyhén csökkent, s egyedül a cannabis-származékok fogyasztása növekedett.