Mikor rendelik el a hőségriadót?
Enyhült a meleg szerda délutántól Magyarországon, így az elkövetkező napokban várhatóan nem lesz szükség a hőségriadó elrendelésére - közölte a riadóprogramot vezető szakember.
Második éve működtetjük a kísérleti jelleggel bevezetett rendszert, melyet egy európai támogatású tudományos kutatási program keretében indítottuk el – nyilatkozta Páldy Anna, a Fodor József Országos Közegészségügyi Központ Országos Környezet-egészségügyi Intézetének igazgató-helyettese.
A hőségriadó során a szakemberek három szintet különböztetnek meg. Első fokozatról akkor van szó, ha a napi átlaghőmérséklet 25 fok körül alakul. Ilyenkor értesítik a mentőszolgálatot, hogy számítson a megnövekvő betegforgalomra.
A második fokozat jelenti az igazi hőségriasztást. Ekkor a napi átlaghőmérséklet három egymást követő napon eléri vagy meghaladja a 25 fokot. Ez mintegy 33 fokos napi csúcshőmérsékletnek felel meg – ezt a rendszer 48 órával előre jelzi. Ekkor a szakhatóságok hőségriasztási helyzetet jelentenek be; értesítik az egészségi intézményeket, a mentőszolgálatot és a médián keresztül a lakosságot. Erre a riasztásra eddig egyszer került sor, az elmúlt év július 19-e és 23-a közötti kánikula miatt.
A harmadik fokozat elrendelésére akkor van szükség, amikor 27 fok fölé emelkedik a napi átlaghőmérséklet, ez 40 fok körüli maximális hőmérsékletet jelent három egymást követő nap. Ez már megfelel az 1999-ben hozott, katasztrófával kapcsolatos kormányrendeletben leírt „extrém” időjárási helyzetnek. Az országos tiszti főorvos egy-egy megyét katasztrófasújtott területnek nyilváníthat, válságstábot hívnak össze és döntenek a szükséges intézkedésekről. Ilyen jellegű hőhullám az elmúlt 30 évben nem fordult elő Budapesten.