A Rosette-i kő megtalálása

1799. július 15-én a Nílus-völgyi Rosettánál egy Pierre Francois Xavier Bouchard nevezetű francia hivatalnok rálelt a Rosette-i kőre. A háromnyelvű – demotikus, hieroglif, hieratikus – feliratot tartalmazó fekete gránitdarab a Kr.e. 2. századból származik. E régészeti lelet 1802 óta a londoni British Museumban található.
Napóleon csapatai 1799 óta harcoltak az angolok ellen a Nílus mentén, ezért nagy létszámban tartózkodtak francia katonák és hivatalnokok Egyiptomban. Éppen az egyiptomi tartózkodásuk ideje alatt, 1799. július 15-én Rosettánál egy Pierre Francois Xavier Bouchard nevezetű francia hivatalnok rálelt a Rosette-i-kőre, ami a modern egyiptológia kezdetét jelentette.
A Kr.e. 2. századból származó fekete gránitdarab három különböző nyelven íródott szöveget tartalmazott. A hieratikus, demotikus és hieroglif írással készült munka, azonban sokáig komoly fejtörést jelentett a szakemberek számára, hiszen tartalmát nem tudták megfejteni.
1822-ben Jean-Francois Champollion francia nyelvészprofesszornak azonban sikerült a Rosette-i-kő titkára rájönnie. A demotikus írást fejtette meg először, majd annak segítségével kisilabizálta a hieratikus és a hieroglif írást is, habár a hieroglif írás nagyrésze súlyosan megrongálódott. Ezután a régészek számára lehetővé vált az egyiptomi feliratok lefordítása.
Champollion 1822 szeptemberére a hieroglifák megfejtéséhez kidolgozott egy teljes rendszert, melyet egy hónap múlva részben már publikált is. 1824-ben pedig egy részletes bemutatást adott az ókori egyiptomi hieroglif rendszer megfejtésének összefoglalásáról. A Rosette-i kő 1802 óta a londoni British Múzeumban tekinthető meg.