Az USA is beszáll a Föld felmelegedésének megállításába?
Hat ország megállapodását jelentette be a Föld felmelegedésének megállításáról Washingtonban George Bush amerikai elnök.
A megállapodás, amelyet az Egyesült Államok, India, Kína, Japán, Dél-Korea és Ausztrália írt alá, a felmelegedés elleni küzdelem mellett az energia-biztonságban és a tiszta energiák előmozdításában is együttműködést irányoz elő. Bár Bush elnök a megállapodásról nem közölt további részleteket, Jim Connaughton, a Fehér Ház környezetvédelmi tanácsadója elmondta: az egyezmény neve „Ázsiai-Csendes-óceáni partnerség a tiszta fejlődésért és az éghajlatért” és nem célja kiváltani az 1997-es kiotói jegyzőkönyvet, amelyet Washington és Canberra a mai napig nem írt alá.
Ez utóbbi, amely az idén februárban lépett hatályba, kötelezi az aláírókat, hogy az 1990-es szinthez képest 5, 2 százalékkal csökkentsék az üvegház-hatást növelő gázok kibocsátását 2012-ig.
George Bush 2001. januárjában hivatalba lépésének egyik első döntéseként nem terjesztette ratifikálásra a kiotói jegyzőkönyvet az amerikai szenátus elé, arra hivatkozva, hogy az lassítaná az amerikai gazdaság növekedését és nem volt hajlandó álláspontján változtatni az idén július elején tartott skóciai G8 csúcson sem, ahol a legfejlettebb ipari országok és Oroszország vezetői próbálták rá e kérdésben nyomást gyakorolni.
Közben Vientianéban Robert Zoellick, a Dél-Kelet-Ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) tanácskozásán amerikai külügyminiszter is bejelentette a megállapodást. A hat ország képviselője közös nyilatkozatban erősítette meg a „nem kötelező erejű” megállapodás hírét és egyben szintén hangsúlyozták: partnerségük „csak kiegészíti, de nem helyettesíti” a kiotói jegyzőkönyvet.