A milánói Scala megnyitása
1778. augusztus 3-án megnyílt a Teatro alla Scala di Milano, azaz a híres milánói Scala. A Santa Maria alla Scala nevezetű templomot uralkodói utasításra lerombolták, és helyére 15 hónap alatt felhúzták az operaházat. A premierelőadáson Antonio Salieris egyik operáját mutatták be.
A középkortól kezdve Itália a kultúra és a művészetek európai központja volt, ezen belül is az opera fellegvára. Firenzében Bardi gróf udvara volt az opera bölcsője. Az első valódi kis operát „Daphne” címmel 1594-ben Jacopo Corsi házában mutatták be. Már csak ezért sem meglepő, hogy a világ egyik leghíresebb operaháza, a milánói Scala Olaszországban található. Az operaénekesek számára a Scalaban való fellépés az egyik legnagyobb szakmai elismertséget jelenti.
1776-ban a „Ducale” színház leégett, ezért a művészetpártolás keretein belül, uralkodói utasításra hozzáláttak a lerombolt Santa Maria alla Scala templom helyén egy operaház megépítéséhez. Giuseppe Piermarini klasszicista stílusban tervező építész irányításával 15 hónap alatt elkészült az operaház, amit 1778. augusztus 3-án Teatro alla Scala di Milano, azaz a milánói Scala néven nyitottak meg a nagyközönség előtt. A premierelőadáson Antonio Salieris egyik operáját mutatták be.
A második világháborúban a legendás operaház súlyosan károsodott, azonban 1946-47-ben rekord idő alatt újjáépítették. Az épület szanálása körül parázs vita bontakozott ki. 18 ezer tiltakozó aláírás összegyűjtése ellenére, az erdeti Scalaból csak a folyosókat, a nézőteret és a külső falat hagyták meg. Az egész hátsó részt, ideértve a fából készült színpadot is, eltávolították.
A hosszú évtizedeken át operaelőadások színhelyéül szolgáló Scala 2001-ben bezárta kapuit, és kezdetét vette a mintegy három éven át tartó felújítás, épületmodernizáció. A 2004. december 7-én újból megnyilt operaház Salieris művét tűzte programjára, csakúgy mint 1778-ban.