Előkerült Hitler húgának a naplója
Előkerült Adolf Hitler húgának, Paulának a naplója – állítja két Németországban kutató történész, Timothy Ryback és Florian Beierl. A szenzációs „lelet” eredetéről a két szakember nem nyilatkozik.
A napló írógépen íródott és szakértői vizsgálat támasztja alá a dokumentum hitelességét. A dokumentum betekintést ad a Hitler-család mindennapjaiba. Jóllehet a most előkerült iratból a híradások szerint sok olyan momentum ismerhető meg, amely magyarázatul szolgálhat a XX. század egyik legvéresebb diktátorának jellemére, azt azért érdemes tudni, hogy a történészek és a pszichológusok már régebben is tudták, milyen gyötrelmeknek voltak kitéve a família gyermekei.
Szigorú apa
Adolf Hitler apja, Alois Hitler vámtiszt harmadik feleségével élt együtt, amikor fiúk született. Klara Pölzl még egy gyermeknek adott ezután életet, ő volt Paula. (Három másik testvérük nem érte meg a felnőtt kort, más házasságokból viszont voltak féltestvéreik.) Míg Adolf Braunauban született, Paula egy másik településen, Hafeldben.
A húg mindig a báty árnyékában maradt, és azt is tudni lehetett, hogy a családfő szigora elsősorban Adolfot sújtotta. Alois Hitler keményen, sok veréssel „nevelte” fiát, aki elsősorban anyjától kaphatott vigaszt Paulának azon visszaemlékezései szerint, amelyek eddig is nyilvánosak voltak.
Paula Hitlert a győztes szövetségesek Bécsben találták meg a második világháború végén. Ekkor álnéven, Frau Wolfként élt az osztrák fővárosban, jóllehet nem volt házas. Mindezt Hitler kérésére tette, aki hatalomra kerülése után ragaszkodott húga inkognitójához. Sokáig csak évente egyszer találkoztak, miután Hitlerből náci vezér lett – ez azonban megrémítette húgát, aki aggódott Adolf miatt, legalábbis a szövetséges hatóságoknak tett nyilatkozatai szerint.
Paula 1945 után tett vallomásaiból kiderült, hogy Hitlert nemcsak a családban érte sok megaláztatás, – ami a pszichológusok szerint lelki életének torzulásához vezetett –, a húg szerint nagy csalódás volt Adolfnak később az is, hogy nem folytathatott művészeti tanulmányokat, sikertelenül járt tehát Bécsben.
Már akkor is agresszív volt…
A most előkerült Paula Hitler-napló annyiban árnyalja a képet, hogy Adolf Hitler már gyerekkorában sem csak megpróbáltatásokat szenvedett el, hanem már akkor kitűnt erőszakossága is. Az írás tanúsága szerint Hitler ifjúkorában rendkívül agresszív volt, aki sokszor töltötte ki mérgét a húgán. Paula azonban az állandó ütlegelés ellenére rózsaszín szemüvegen át tekintett bátyjára. Úgy vélte, hogy javára vált Adolf szigorúsága – legalábbis ezek a hírek láttak napvilágot az egyelőre részletesen még nem ismertetett új dokumentumból.
Paula korábbi visszaemlékezéseiből egyébként főleg az tűnt ki, hogy Adolf már gyermekkorában gyakran eltűnt otthonról, és őt (Paulát) egyáltalán nem tekintette játszótársnak, miután húga jóval fiatalabb volt nála.
Egy ismeretlen epizód Paula életéből
…és idősen
A napló azért is érdekes, mert Pauláról kiderült, hogy a lány eljegyzett menyasszonya volt az eutanáziára „szakosodott” hírhedt Jekelius doktornak, akinek a lelkén négyezer ember halála szárad. A házasságból végül semmi sem lett, mivel Hitler megvétózta a frigyet.
A történészek rábukkantak Hitler két féltestvére – Alois és Angela – visszaemlékezéseire is, amelyekből kiderül, hogy milyen kegyetlenül bánt a családfő Adolffal. Véleményük szerint a Harmadik Birodalom véres borzalmaira a magyarázat a diktátor korai gyermekkorában is keresendő.
Bár állítólag Paula félt Hitlertől és aggódott is miatta – ám a háború után követte bátyja példáját, ha sajátos módon is: egy ideig ugyan továbbra is Bécsben dolgozott, ám később 1952. december elsején egy kétszobás lakásba költözött Berchtesgadenbe, ahol Hitler nyaralója és kvázi-főhadiszállása is volt. Paula itt élt Wolf néven haláláig, 1960. június elsejéig. Paula soha nem ment férjhez, nem volt gyermeke, viszont halála után is valamiképpen kötődött bátyjához: a közvetlen családból ő ugyanis az egyetlen, akinek a sírján a Hitler név fel van tüntetve…
Hamarosan vetítik a történészek dokumentumfilmjét
Timothy Ryback és Florian Beierl dokumentumfilmben ismerteti felfedezését, ezt hamarosan vetíti a ZDF német tévécsatorna. A műsorban megszólaltatják Hitler két rokonát is, akiknek arcát és hangját inkognitójuk megőrzése céljából eltorzítják. Ryback szerint a most megnyilatkozó, hétköznapi emberek sorsa mutatja: „a kör bezárult”, hiszen Hitler szegény földműves családból származik, amely „a hirtelen felemelkedés után visszasüllyedt oda, ahonnan jött”.