Az Egyiptomi Birodalom bukása
Kr.e. 31. szeptember 2-án a görögországi Actiumnál Octavianus hadvezére, Agrippa legyőzte Antonius és Kleopatra egyesített flottáját. Később Antonius és az egyiptomi királynő öngyilkosságba menekült. Egyiptom, mint az utolsó hellenisztikus birodalom elbukott és Róma egyik legértékesebb provinciájává vált.
Kr.e. 44 március idusán Julius Caesar egy szenátusi összeesküvés áldozata lett. Halálával a hatalmi egyensúly is megbomlott. A két nagy rivális, Caesar konzultársa, Antonius és Caesar fogadott fia, Octavianus szövetségben álltak egymással, míg a philippi csatában a gyilkosokat le nem győzték.
Ezt követően ideiglenesen sikerült a caesari örökséget megosztani: Octavianus a nyugati részeket, míg Antonius a keleti területeket igazgatta. Miután Antonius elhagyta Octavianus nővérét az egyiptomi királynő iránt érzett szerelme miatt, nyílt ellenségeskedés alakult ki a két politikus között.
Octavianus magának akarta a hatalmat, így a Kleopátráért és Egyiptomért egyaránt lelkesedő Antoniust nem volt nehéz kijátszani. A római közvélemény már azt sem nézte jó szemmel, hogy Kr.e. 37-ben Antonius feleségül vette Caesar egykori szeretőjét, de még súlyosabbá vált a helyzet, amikor kiderült, hogy Kleopatrától született közös gyermekeinek római tartományokat ajándékozott. Octavianus a haza ellenségévé nyilvánította őket, és kezdetét vette az egyiptomi vezetés elleni harc.
Kr.e. 31. szeptember 2-án a görögországi Actiumnál Octavianus hadvezére, Agrippa győzelmet aratott Antonius és Kleopatra egyesített hajóhadán. Egy évvel később Egyiptom, mint az utolsó hellenisztikus állam, provinciaként tagozódott be a Római Birodalomba. Antonius és Kleopatra öngyilkosságba menekült, hiszen tudták, hogy ha Octavianus kezére jutnak, akkor Rómán – teljes megaláztatást átélve – mint hadifoglyokat vonszolják őket keresztül.